Radomskie
Mieszkańcy Jedlni-Letnisko dziękują za plony
Mieszkańcy gminy Jedlnia - Letnisko podziękowali za plony. Uroczyste poświęcenie wieńców dożynkowych odbyło się w parafii pod wezwaniem św. Faustyny Kowalskiej w Groszowicach.
Organizację dożynek w gminie, po latach, reaktywował wójt gminy Jedlnia -Letnisko Piotr Leśnowolski:
- Organizacja dożynek, to wręcz obowiązek. Dziękujemy Panu Bogu za plony, które możemy zebrać w ciągu roku dzięki pracy rąk ludzkich. To też podziekowanie rolnikom za ich ciężką pracę - mówi wójt.
Tradycyjne dożynki połączone były z jubileuszem 25-lecia parafii. Jej założycielem w 1994 roku był ks. prałat Wojciech Waniek :
Ks. Wojciech Waniek stworzył parafię od podstaw. - Tam zostawił swoje serce, swoje siły - mówi wójt Piotr Leśnowolski. Parafianie bardzo chwalą swojego proboszcza. Małgorzata Cibor napisała nawet wiersz na jego cześć:
Po Mszy Św. mieszkańcy gminy wzięli udział w poświęceniu pomnika św. Jana Pawła II, który stanął na placu przed kościołem.
Dożynki w Groszowicach uświetnili swoją obecnością poseł Andrzej Kosztowniak i wiceprezes Prawicy RP Lucyna Wiśniewska. - Dożynki na polskiej wsi mają wielowiekową tradycję - mówią:
W gmnie prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich. Założone w 2018 roku przez sołtys Siczek Bogumiłę Skib rozrosło się do kilkunastu pań:
Druga część dożynek odbyła się placu szkolnym w Myśliszewicach. Były tradycyjne obrzędy związane z dziękczynieniem za plony i Hulanki Jedleńskie. Wystąpiły kapele i zespoły ludowe, także zespoły dziecięce. Imprezę zakończyła potańcówka na dechach. Gwiazdami imprezy byli: Jagoda i Brylant oraz zespół Lili.
Wydarzenie medialnie wsparło Radio Plus Radom.