Mazowsze
Kongres Sieci Dziedzictwa Kulinarnego w Domaniowie
100 gospodarstw rolnych, zakładów przetwórstwa żywności, sklepów i restauracji należy do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze, które oferują wysokiej klasy produkty i dania.
Dzisiaj odbył się Kongres Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze. Miejscem wydarzenia był w Pałac Domaniowski w powiecie przysuskim. Kazimierz Porębski, zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego:
Gospodarzem kongresu był Cezary Nowek, prezes Lokalnej Grupy Działania "Razem dla Radomki". Przekonuje, że Polacy coraz bardziej zaczynają się interesować tradycyjną żywnością:
W kongresie zaprezentowali się członkowie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze z całego województwa, jak również lokalni producenci. Wśród nich Łukasz Murawski, który prowadzi "Pasiekę Murawskich":
Monika Bankiewicz zajmuje się produkcją soku "Smaczek z Doliny Radomki":
Tomasz Falczewski produkuje konfitury i soki z borówki amerykańskiej:
Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze jest członkiem ogólnoeuropejskiej sieci w której znajdziemy tradycyjne przetwory, lokalne produkty oraz unikalne dla danego regionu dania. Skupia w swoich szeregach producentów zdrowej i regionalnej żywności.
Idea Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego powstała w szwedzkiej Skanii i na duńskiej wyspie Bornholm w 1995 roku.