Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Arkadiusz, męczennik
Dziś jest: Niedziela, 12 stycznia 2025

Radomskie

Pełnometrażowo o narkotykach i dopalaczach wśród młodzieży

czwartek, 19 grudnia 2019 10:12 / Autor: Weronika Chochoł
Pełnometrażowo o narkotykach i dopalaczach wśród młodzieży
fot. mazowiecka.policja.gov.pl
Weronika Chochoł

„Zdążyć” - to tytuł filmu profilaktyczno-edukacyjnego dla młodzieży, który powstał dzięki współpracy mazowieckiej policji i Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego 'Kukułka” w Wierzbicy. Film opowiada historię studentki, która wpada w złe towarzystwo pełne narkotyków i dopalaczy. W przyszłości produkcja posłuży do edukacji dzieci i młodzieży.

Film opowiada historię studentki Dory Skrzyńskiej, która wraca z Nowego Jorku do rodzinnego domu w Polsce. Brat Dory – Przemek jest żołnierzem, bardzo kocha swoją siostrę i nie do końca akceptuje jej wybory i styl życia. Dora na balu dla Rezerwistów i Weteranów poznaje Aleksandra Ordeckiego, Osę, który wprowadza dziewczynę w świat dopalaczy i narkotyków. Film jest swego rodzaju przestrogą od młodych aktorów dla rówieśników. Chodzi o to, by ukazać skutki zażywania substancji psychoaktywnych i narkotyków. Ukazana jest również rola rodziny, która ma ogromne znaczenie w życiu młodego człowieka.

Autorką scenariusza i reżyserem filmu jest instruktorka teatralna Anna Różycka. - Narkotyki są - również przez media - kreowane jako bezpieczne, jako środek do zabawy, chciałam pokazać, jak naprawdę wygląda oblicze narkomanii - mówi Anna Różycka:

W rolę głównej bohaterki wcieliła się Klaudię Orzechowską. Jak mówi, trudno było jej wcielić się w rolę narkomanki, jednak ma nadzieję, że praca nie pójdzie na marne, a film zniechęci młodych ludzi do sięgania po środki psychoaktywne:

- W dzisiejszym świecie potrzebujemy przykładów, czego unikać, czego się wystrzegać. Mam nadzieję, że ten film dotrze do młodych osób - mówi Jakub Stępień, filmowy Przemek:

Realizacja filmu trwała pół roku. Był to czas wytężonej pracy często w trudnych warunkach. Ekipa filmowa wraz aktorami i statystami spędzała na planie po kilkanaście godzin dziennie. Nie sprzyjał czas pracy, ale również pora roku. Upał był olbrzymim wyzwaniem dla aktorów, kierowców samochodów i statystów, którzy dzielnie znosili te trudne warunki pracy na otwartej przestrzeni toru wyścigowego Autodrom Jastrząb. Kolejnym trudnym zadaniem, przed którym stanęli aktorzy była scena w wodzie. Podczas jej nagrania, aktorzy musieli zanurzyć się w lodowatym zbiorniku wodnym. Pomimo wychłodzenia z ogromnym zaangażowaniem odegrali swoje role. Chwile grozy przeżyła główna aktorka w scenie realizowanej na wysypisku śmieci. Została zaatakowana przez rój os, ale wykazała się ogromnym kunsztem aktorskim i odegrała swoją rolę profesjonalnie.

Film profilaktyczny „Zdążyć” powstał w ramach projektu „Siebie NIE truję – innych uświadamiam i szanuję”, dofinansowanego z rządowego Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka. - Ta produkcja pokazuje, z czym mierzą się nie tylko policjanci, ale również rodzice czy pedagodzy. Jest trudny, ale nie przekoloryzowany - mówi podinsp. Agnieszka Guza - zastępca naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu i dodaje: - Ten film ma okrasić naszą profilaktykę:

Scenariusz stworzyła Anna Różycka, autorem zdjęć był operator z IMGON FILMS. Na planie pojawili się Klaudia Orzechowska, Jakub Stępień czy Łukasz Dulęba. To ekipa, którą można było poznać już trzy lata temu. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu powstał film "Zanim zrozumiesz" - produkcja poruszająca kwestię uzależnień, ale również relacji w rodzinie, relacji z rówieśnikami, pierwszych miłości i zauroczeń, a także wiary i Boga.

Oprócz filmu profilaktycznego „Zdążyć” w ramach programu odbył się event sportowo-edukacyjny o puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu dla wychowanków Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych i Socjoterapii z terenu garnizonu mazowieckiego, seminarium szkoleniowe, skierowane do policjantów do spraw profilaktyki społeczne dotyczące wpływu środków psychoaktywnych na zdrowie i świadomość człowieka oraz pracy z osobą uzależnioną i jej rodziną. Powstały również broszury informacyjne dla nastolatków dotyczące szkodliwości zażywania środków odurzających.