Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

REGION

Dopłaty bezpośrednie start!

wtorek, 03 marca 2020 10:09 / Autor: Jakub Szczechowski
Dopłaty bezpośrednie start!
fot. www.arimr.gov.pl
Jakub Szczechowski

Rolnicy mają czas do 15 kwietnia na składanie oświadczeń w sprawie dopłat bezpośrednich.

 Podobnie jak w poprzednich latach nie ma konieczności składania wniosku, jeżeli nie ma zmian w porównaniu do ubiegłorocznego wniosku. Trzeba jednak złożyć oświadczenie na formularzu opracowanym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zasada ta dotyczy płatności bezpośrednich, ale obejmują też:- jednolitą płatność obszarową, - płatność za zazielenienie, - płatność dodatkową, - płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu, - płatność do owiecn i płatność do kóz, - płatność niezwiązaną do tytoniu, która jest płatnością historyczną;- płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW) (PROW 2014-2020);- wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013);- premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową (PROW 2014-2020), a powierzchnia gruntów ornych w ich gospodarstwach wynosi mniej niż 10 ha.

Oświadczenia nie może złożyć rolnik, który ubiegał się we wniosku o przyznanie płatności na rok 2019 o inne płatności niż te wymienione powyżej, jak również rolnik, który w 2020 r. zamierza ubiegać się o inne płatności niż te wymienione powyżej.

Z takiego ułatwienia mogą skorzystać gospodarstwa o stabilnej produkcji. Inaczej jest w przypadku gospodarstw realizujących działanie Rolnictwo ekologiczne oraz Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne. Tu zawsze rok do roku zachodzą zmiany. Wszystko zależy zatem od zmienności działalności rolniczej.

E-wnioski są znacznym ułatwieniem dla rolników. - Nie muszą już przynosić wniosków w wersji papierowej przynosić i fatygować się do biur powiatowych. W ubiegłym roku powiat radomski przyjął ponad 12 tys. wniosków - powiedziała Agnieszka Pasek, kierownik biura powiatowego ARiMR w Radomiu.