Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

Mazowsze

Gminy mogą już wnioskować o wsparcie w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza

wtorek, 03 marca 2020 14:38 / Autor: Weronika Chochoł
Gminy mogą już wnioskować o wsparcie w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza
fot. pixabay.com (Skitterphoto)
Weronika Chochoł

Rusza nabór do drugiej edycji „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2020”. W puli jest dziesięć milionów złotych, a środki mają być przeznaczone na szeroko pojętą ochronę powietrza.

W tym roku wsparcie finansowe może zostać przyznane na zasadzie dotacji (płatność z góry) oraz refundacji (płatność z dołu).

Dotację można otrzymać na działania związane z inwentaryzacją indywidualnych źródeł ciepła i może wynieść do stu procent kosztów kwalifikowanych zadania. Nie może jednak przekroczyć kwoty 200 tys. zł. - Żebyśmy odpowiednio planowali działania i wymianę kotłów, musimy wiedzieć, z czym walczymy - wyjaśnia Marcin Podgórski - dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych na temat Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2020:

Można również starać się o refundację - środki w ramach tej formy wsparcia można przeznaczyć m.in. na zakup profesjonalnych narzędzi do kontroli palenisk domowych czy dronów służących do informowania o jakości powietrza, opracowanie programów ochrony powietrza, tworzenie terenów zielonych, systemów nawadniających czy też budowę tężni solankowych. Dofinansowanie zadania w ramach refundacji to maksymalnie 50 proc. kosztów kwalifikowanych i nie może przekroczyć 200 tys. zł. - W ramach refundacji mogą być również podejmowane działania z informowaniem i edukacją mieszkańców na temat zanieczyszczeń powietrza i tego, co mieszkańcy sami mogą zrobić, żeby jakość powietrza poprawić - dodaje Marcin Podgórski:

Każda gmina może złożyć maksymalnie dwa wnioski na dwa różne zadania.

Wnioski można składać do końca marca:

  • osobiście w godzinach: 8.00-16.00 w Kancelarii Ogólnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Jagiellońska 26 lub w punktach kancelaryjnych urzędu
  • za pośrednictwem poczty lub poczty kurierskiej na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Departament Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych, ul. Kłopotowskiego 5, 03 - 718 Warszawa; w zamkniętej kopercie z dopiskiem: PZ-PI-I, Nabór wniosków „MIWOP MAZOWSZE 2020”.
  • przez internet - korzystając z profilu zaufanego ePUAP

Szczegółowe informacje i zasady programu znaleźć można na stronie internetowej www.mazovia.pl.