REGION
Co z pracującymi w Polsce Ukraińcami?
Cudzoziemiec, któremu kończy się legalny pobyt w Polsce, może pod pewnymi warunkami pozostać w kraju. Kwestia ta dotyczy zwłaszcza wielu sadowników w powiecie grójeckim. Po zamknięciu granic pojawiły się wątpliwości co do sytuacji zatrudnionych w Polsce Ukraińców.
Związek Sadowników RP przygotował poradnik w tej sprawie. Cudzoziemiec może legalnie pracować w Polsce do 30. dnia po ustaniu tu epidemii. Musi jednak złożyć do wojewody wniosek o pobyt czasowy. Legalny pobyt i praca obowiązują do rozpatrzenia takiego wniosku, niezależnie od treści decyzji.
Jeszcze jeden warunek to utrata statusu legalnego pobytu po 14 marca (wprowadzenie w Polsce stanu epidemii). Jeżeli dokonało się to wcześniej, obcokrajowiec przebywa w Polsce nielegalnie. Przypomnijmy, że za nielegalny pobyt i zatrudnienie grożą wysokie kary dla pracodawcy jak i pracownika. Cudzoziemiec przy przekraczaniu nielegalnie granicy zostanie deportowany na okres od 6 miesięcy nawet do 5 lat.
W przypadu przedłużania zezwolenia na pracę w Polsce już po epidemii, konieczne będą wszystkie dokumenty legalizujące jego wcześniejszy (obecny) pobyt i pracę, ubezpieczenie w ZUS lub KRUS, umowa o pracę, zlecenie, lub umowa o pomocy przy zbiorach, zameldowanie pracownika.