Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Arkadiusz, męczennik
Dziś jest: Niedziela, 12 stycznia 2025

Mazowsze

Samorząd wspiera ratowników medycznych

czwartek, 21 maj 2020 11:20 / Autor: Monika Nowakowska
Samorząd wspiera ratowników medycznych
foto: JWieczorek/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Pięć stacji pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego dostanie unijne wsparcie - samorząd Mazowsza zainwestuje kolejne pieniądze z Unii Europejskiej w pomoc dla mazowieckiej służby zdrowia w obliczu epidemii COVID-19. 30 mln złotych przeznaczone zostanie na wynagrodzenia, szkolenia, tymczasowe miejsca pobytu oraz wsparcie w bieżących działaniach zespołów ratownictwa medycznego.

–Ratownicy medyczni są na pierwszej linii walki z epidemią, dlatego oprócz zakupów sprzętu medycznego dla szpitali, zdecydowaliśmy o uruchomieniu unijnego dofinansowania na pomoc stacjom pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego. W ramach unijnego projektu sfinansowane zostaną przede wszystkim koszty osobowe, w tym wynagrodzenia czy dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych – mówi marszałek Adam Struzik:

Fundusze europejskie przeznaczone zostaną na sfinansowanie kosztów wynagrodzeń, dodatków specjalnych za pracę w godzinach nadliczbowych oraz pracę w warunkach szczególnego zagrożenia. W ramach projektu możliwe będzie sfinansowanie kosztów posiłków, jak i zapewnienia tymczasowych miejsc pobytu dla ratowników mieszkających z rodzinami. Takie działania pozwolą na ograniczenie ryzyka zakażenia nie tylko najbliższych osób, ale również dalszego rozprzestrzeniania epidemii. W razie potrzeby personel stacji pogotowia ratunkowego będzie mógł skorzystać z pomocy psychologicznej.

- Dzięki funduszom europejskim do sektora medycznego trafia kompleksowe wsparcie niezbędne do walki z epidemią, która zmieniła dotychczas znaną nam rzeczywistość. Tym razem wsparcie skierowane jest do ratowników medycznych na co dzień czuwających nad zdrowiem i życiem mieszkańców, którzy pracują w szczególnie trudnych warunkach - mówi zastępca dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Społecznego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych, Elżbieta Szymanik.

Unijne dofinansowanie pozwoli również na zatrudnienie dodatkowego personelu, na przykład w sytuacji zwiększonego nasilenia pracą lub objęcia zespołu ratowniczego kwarantanną. Wsparcie obejmie też szkolenia zwiększające skuteczność zwalczania epidemii, w tym przygotowania wolontariuszy do realizacji działań wspierających funkcjonowanie stacji pogotowia ratunkowego. Fundusze europejskie mogą być przeznaczone także w działania z zakresu dezynfekcji stacji oraz karetek, utylizacji środków ochrony czy odbioru odpadów medycznych. Wsparcie będzie dotyczyć tylko działań, które nie są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a są konieczne do zapewnienia ciągłości funkcjonowania tych jednostek w obliczu epidemii COVID-19.

Samorząd Mazowsza zrealizuje projekt we współpracy z stacjami pogotowia ratunkowego z Warszawy, Ostrołęki, Siedlec, Płocka i Radomia.

Ze wsparcia stacje będą mogły korzystać do 31 grudnia 2020 r.