Mazowsze
Zostań żołnierzem WOT. 6MBOT z nową ofertą
Po raz pierwszy w tym roku, 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej wychodząc naprzeciw osobom, które chcą zostać żołnierzami OT, ale ze względów osobistych czy służbowych nie mogą obecnie pozwolić sobie na ponad dwutygodniowy urlop, mogą rozpocząć szkolenie w systemie 8x2 dni, czyli 8 kolejnych weekendów - mówi Marlena Rosłaniec Rzecznik Prasowy 6 MAZOWIECKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ. Szkolenie rozpocznie się 22 sierpnia w Płocku. Dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją wojskową drogę w trybie 16-dniowym, najbliższe szkolenie podstawowe rozpocznie się 16 sierpnia w Pomiechówku, natomiast zajęcia programowe odbywać się będą ponad 400 kilometrów od miejsca wcielenia na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. Oba szkolenia zakończą się przysięgą wojskową. Kolejne zaplanowane są w terminach: 03-18.10.2020 r. i 28.11-13.12.2020 r.
W 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej powstały nieetatowe Mobilne Zespoły Rekrutacyjne. Rekruterzy z WOT-u mają za zadanie wspomagać proces naboru kandydatów do służby w najmłodszym rodzaju sił zbrojnych - mówi Marlena Rosłaniec. Headhunterzy (żołnierze WOT z Twojej okolicy) pomogą wypełnić wniosek o powołanie do służby, a następnie w imieniu kandydata złożą dokumenty do Wojskowych Komend Uzupełnień. Mazowieccy headhunterzy będą docierać do konkretnych ludzi i zachęcać ich do założenia munduru przez osobisty przykład.- Rekruterzy z 6MBOT, to żołnierze Obrony Terytorialnej. Wszyscy z nich przed pierwszymi rozmowami z ochotnikami do wstąpienia w szeregi mazowieckiej brygady przeszli odpowiednie szkolenie. Poznali wymogi formalno-prawne, jakie powinien spełnić kandydat do służby wojskowej. Dodatkowo zostali zapoznani z przepisami z zakresu ochrony danych osobowych - wyjaśnia płk Przemysław Owczarek, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, dodając: - Wszyscy headhunterzy posiadają odpowiednie upoważnienia do wykonywania swoich zadań. Dodatkowo będąc w szeregach WOT są w stanie odpowiedzieć na praktycznie wszystkie pytania dotyczących przygotowania i służby, czego często nie były w stanie zrobić osoby odpowiedzialne za proces rekrutacji w WKU.
Mobilne Zespoły Rekrutacyjne:- rejon radomski (radomski, lipski, zwoleński, kozienicki, białobrzeski, przysuski, szydłowiecki) kpr. Małgorzata Brzostwoska - malgorz.brzostowska@wot.ron.mil.pl szer. Małgorzata Nowicka – tel. 530 103 089, malgorzata.nowicka@wot.ron.mil.pl- rejon płocki (płocki, sierpecki, gostyniński, sochaczewski) szer. Tomasz Tyka – tel. 603 790 415, tomasz.tyka@wot.ron.mil.pl- rejon grójecki (garwoliński, grójecki, otwocki, piaseczyński) szer. Marlena Rosłaniec – tel. 781 049 504, marlena.roslaniec@wot.ron.mil.pl- rejony nowodworski, warszawski-zachodni, pruszkowski, grodziski, żyrardowski – wszyscy rekrutarzy. Od momentu złożenia wniosku do czasu odebrania karty powołania, czekają na kandydata do służby w WOT badania lekarskie i psychologiczne, zapoznanie z jedną z jednostek wojskowych w zależności od miejsca zamieszkania oraz komisja kwalifikacyjna.
O przyjęcie w szeregi WOT mogą ubiegać się rezerwiści oraz osoby, które do tej pory nie pełniły w żadnej formie służby wojskowej. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), mogą zostać Terytorialsami. Podstawowe wymagania to, m.in.: obywatelstwo polskie, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, a także niekaralność. Ponadto kandydaci na żołnierzy WOT nie mogą pełnić czynnej służby w innych formacjach mundurowych oraz nie posiadać przydziału kryzysowego.
Proces szkolenia Terytorialsa rozpoczyna się od 16 – dniowego szkolenia podstawowego, które jest przeznaczone dla osób, które nie pełniły wcześniej służby wojskowej w żadnej formie. Dla żołnierzy rezerwy przeznaczone jest szkolenie wyrównawcze, trwające 8 dni. Oba szkolenia otwierają 3-letni cykl szkoleniowy przeznaczony dla żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. W pierwszym roku służby tzw. okresie szkolenia indywidualnego odbywa się szkolenie ogólnowojskowe, w drugim roku szkolenie specjalistyczne w zakresie konkretnej funkcji, natomiast trzeci rok to szkolenie zgrywające pododdziały.