REGION
Modlitwa, marsz, ogień i zaduma... Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego w Radomiu i regionie
W sobotę, 1 sierpnia przypada 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamięć o powstańcach będzie można okazać na wiele sposobów w Radomiu i regionie.
Zawyją syreny
Tradycyjnie o godz. 17.00 czyli w godzinie wybuchu powstania zawyją syreny alarmowe. Dźwięk syren emitowany w rocznicę "godziny W" jest wyrazem pamięci o bohaterskich żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego. W hołdzie powstańcom na terenie całego kraju w trakcie tej minuty praktycznie zamiera ruch pieszy.
Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł zwrócił się z prośbą do jednostek samorządu terytorialnego, aby na administrowanym przez nich terenie, 1 sierpnia o godz. 17.00, włączyć na Mazowszu syreny alarmowe. Będzie to jednominutowy, ciągły sygnał dźwiękowy. Syreny zintegrowane z systemem Wojewody Mazowieckiego będą uruchomione przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Warszawie. Pozostałe syreny będą uruchomione przez Powiatowe i Miejskie Centra Zarządzania Kryzysowego. Syreny będzie można usłyszeć m.in w Radomiu, Szydłowcu, Białobrzegach, Końskich, Zwoleniu czy Kozienicach.
Hołd w blasku pochodni
Radomscy tetytorialsi zapraszają do wspólnego uczczenia powstańców, poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w siedmiu miejscach pamięci Stałego Rejonu Odpowiedzialności jednocześnie. Podniosłego charakteru nadadzą wydarzeniu rozpalone pochodnie. Wydarzenie w sobotę, 1 sierpnia o godz. 21.00 w Kozienicach, Zwoleniu, Lipsku, Przysusze, Szydłowcu, Radomiu i Białobrzegach. O szczegółach wydarzenia piszemy tutaj.
Na uroczyste złożenie kwiatów przed pomnikiem ofiar okupacji hitlerowskiej na placu przed budynkiem dworca PKP o godz. 16.50 zaprasza także wójt gminy Jedlnia Letnisko Piotr Leśnowolski.
Modlitewna pamięć
- Poległym za wolność Ojczyzny jesteśmy winni naszą modlitewną pamięć i wdzięczność - mówi proboszcz parafii wojskowej w Radomiu ks. ppłk. Kryspin Rak. W sobotę o godz. 12.00 w kościele garnizonowym sprawowana będzie Msza św. w intencji ojczyzny i Powstańców Warszawskich. Szczegóły tutaj.
Członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej w Radomiu zapraszają do wspólnej modlitwy w intencji wszystkich uczestników Powstania. Modlitwa odbędzie się przy grobie śp. biskupa Edwarda Materskiego - ordynariusza radomskiego, który jako kleryk był zaprzysiężony w AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim. Do wspólnej modlitwy KIK zaprasza w sobotę, 1 sierpnia o godz. 17.00. Więcej informacji znaleźć można tutaj.
Kotwica i hymn w centrum miasta
Członkowie radomskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej jak co roku zapraszają na Plac Corazziego w Radomiu i ułożenia ze zniczy biało-czerwonej kotwicy - znaku Polski walczącej - przed Urzędem Miejskim. O godzinie 17.00 uczestnicy upamiętnią uczestników warszawskiego zrywu, później odśpiewany będzie "Mazurek Dąbrowskiego". Warto przyjść o 16.45, by dołączyć do układania kotwicy ze zniczy. Zabierz ze sobą 2 znicze (biały, czerwony), flagę oraz znajomych i przyjdź na plac przed Urzędem Miejskim. Nie dajmy zginąć poległym - apelują Wszechpolacy.
Marsz i spotkanie z uczestniczką powstania w Pionkach
Pionki uczczą rocznicę wybuchu Powstania w Miejskim Ośrodku Kultury. Obchody rozpoczną się o godzinie 16.45 okolicznościowymi wystąpieniami. O godz. 17.00 zawyją syreny, natomiast pięć minut później wyruszy I Pionkowski Marsz Powstania Warszawskiego.
O godz. 18.05 rozpocznie się spotkanie z Zofią Podzińską – mieszkanką Pionek i uczestniczką Powstania Warszawskiego.
Liczba miejsc w marszobiegu jest ograniczona. Zapisy przyjmowane są do piątku w biurze MOK od 8:00 do 16:00.
11 syren w Kozienicach
W Kozienicach w godzinę „W” zawyje 11 syren. O 17:00 na jedną minutę zostanie uruchomiony System Powiadamiania i Alarmowania na terenie gminy Kozienice, który składa się z 11 syren. Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski zachęca, aby w tym czasie zatrzymać się i oddać hołd Polakom, którzy walczyli o wyzwolenie stolicy i przywrócenie niepodległego Państwa.
Harcerze i strażacy przy Kolegiacie
Tradycyjne obchody rocznicy Powstania Warszawskiego odbędą się również w Końskich. O godz. 17.00 wstrzymany zostanie ruch na głównej arterii Końskich - ul. Piłsudskiego. Przy Kolegiacie św. Mikołaja pojawią się wszystkie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Końskie, harcerze oraz jednostki strzeleckie działające na terenie powiatu koneckiego.
O powstańcach pamiętają także mieszkańcy Opoczna. O godz. 7.30 w kolegiacie św. Bartlomieja rozpocznie się Msza św. Następnie o godz. 16.40 Delegacja Przewodniczacego Rady Powiatu Opoczynskiego i Czlonkow Zarzadu złoży wiązanki kwiatów i zapali znicze pod pomnikiem na pl. Zamkowym przed Muzeum. O godz. 17.00 zawyją syreny z Panstwowej Straży Pożarnej na pl. Strażackim.
63 dni chwały
Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00. Do walki stanęło około 50 tys. powstańców Armii Krajowej zorganizowanych w Zgrupowania obejmujące bataliony i inne formacje zbrojne, a także innych organizacji podziemnych w tym prokomunistycznej Armii Ludowej. Zapasy amunicji wystarczyć mogły jedynie na kilkudniową walkę. Mimo to powstańcy bronili miasta przed niemieckim okupantem przez 63 dni. 2 października podpisano akt kapitulacji powstania. W tym największym zrywie niepodległościowym II wojny światowej poległo około szesnastu tysięcy powstańców i około stu pięćdziesięciu tysięcy cywilów.
W powstaniu warszawskim udział brało również ok. dwustu radomian. Swój udział w zrywie mieli również radomianie. - Mamy ponad stu potwierdzonych radomian - uczestników powstania. Śmiem jednak twierdzić, że ta liczba mogła być dwukrotnie, a nawet trzykrotnie większa. - mówi radomski historyk Przemysław Bednarczyk i wyjaśnia: - Gro radomian po ukończeniu szkoły średniej w Radomiu wyjeżdżało jeszcze przed wojną na studia lub w poszukiwaniu pracy do stolicy. Wojna zastała ich w Warszawie i tam bardzo wielu młodych ludzi angażowało się w konspirację jeszcze w czasie okupacji. W momencie wybuchu powstania stawali w szeregach oddziałów powstańczych.
Uczestnikiem powstania był także pierwszy Biskup Radomski - Edward Materski. Kiedy wybuchło powstanie, bp Materski był na czwartym roku studiów seminaryjnych. Podczas walk w 1944 roku niósł pomoc w budowaniu barykad oraz wsparcie duchowe.