Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

Mazowsze

Od środy e-wizyty ZUS dostępne w całej Polsce

wtorek, 03 listopada 2020 17:34 / Autor: Elżbieta Warchoł
Od środy e-wizyty ZUS dostępne w całej Polsce
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Zakończył się pilotaż nowej usługi ZUS i urząd wdraża ją w całym kraju.

Klienci chwalą rozwiązanie za to, że e-wizyta bardzo przypomina tradycyjne wyjście do urzędu. W październiku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził pierwsze e-wizyty, dzięki którym klienci mogą umówić się z ekspertem na zdalną konsultację. Przez ten okres zarezerwowano 1122 e-wizyty w ZUS. Od 4 listopada usługa będzie dostępna we wszystkich placówkach ZUS - mówi Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Formalności są niezwykle proste. Wystarczy umówić e-wizytę za pomocą strony www.zus.pl/e-wizyta. Później, na dzień przed spotkaniem, klient ZUS otrzymuje SMS-a z przypomnieniem o e-wizycie na wskazany podczas rejestracji numer telefonu. W dniu e-wizyty, na godzinę przed spotkaniem, otrzyma mail z linkiem. Po kliknięciu nastąpi połączenie z pracownikiem ZUS. Klient powinien posługiwać się smartphonem lub komputerem z kamerką i mikrofonem. Konsultacje odbywają się w dni robocze w godzinach 9.00-14.30. E-wizytę trzeba umawiać w placówce ZUS, która jest właściwa ze względu na miejsce zamieszkania. Inaczej jest w przypadku płatników składek, bo tam powinien być to oddział ZUS właściwy ze względu na adres firmy. W trakcie rezerwacji podaje się kod pocztowy, więc system podpowiada, w którym oddziale taką wizytę można umówić - wyjaśnia Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Wypadło Ci coś ważnego? Zrezygnuj z e-wizyty. Eksperci byli gotowi na każdą e-wizytę, jednak w samym październiku w 350 przypadkach nie pojawili się na nich klienci. Warto zatem przypomnieć, że gdyby wypadło nam coś ważnego albo porada nie była już potrzebna, to należy zrezygnować z e-wizyty. Dzięki temu skorzysta z niej ktoś inny. „Bezpośrednio po dokonaniu rezerwacji oraz w dniu e-wizyty przekazujemy link do rezygnacji z e-wizyty, jeśli klientowi coś wypadło, albo już jej nie potrzebuje. Apeluję, aby korzystać z tej funkcji, jeśli wiemy, że się nie weźmiemy udziału w e-wizycie, ponieważ w tym czasie z usług Zakładu może skorzystać ktoś inny z równie ważną i pilną sprawą” - wyjaśnia prof. Gertruda Uściska, prezes ZUS.Pierwsze e-wizyty w ZUS ruszyły 19 października w siedmiu oddziałach: trzech w Warszawie, w dwóch w Poznaniu, w Krakowie i we Wrocławiu. Od 26 października na e-wizyty można było umawiać się w kolejnych oddziałach ZUS, m.in. w Lublinie, a od 4 listopada nowa opcja jest już dostępna w całej Polsce.Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty. W e-wizycie może też wziąć udział opiekun faktyczny lub prawny. Wtedy klient powinien zaznaczyć odpowiednią opcję na etapie rezerwacji. Jeżeli klient ma pełnomocnictwo, które jest zarejestrowane w ZUS, może także odbyć e-wizytę w imieniu innej osoby - wyjaśnia Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.