Opoczno
Takie zgłoszenie może uratować komuś życie
Opoczyńscy policjanci proszą o zgłaszanie informacji o osobach narażonych na wychłodzenie.
Na wychłodzenie organizmu szczególnie są narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. – Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy 112 lub bezpośrednio do dyżurnego opoczyńskiej policji pod numer 47 846 32 11, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane – zapewnia asp. szt. Barbara Stępień, rzecznik opoczyńskiej policji. Jak dodaje, zimą na wychłodzenie organizmu są także narażone osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. – Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna – mówi Barbara Stępień.
Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. Ale o trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego Ośrodek Pomocy Społecznej może powiadomić każdy mieszkaniec. Informację taką może przekazać także bezpośrednio policjantom.
Policjanci jak co roku codziennie współpracują w tym zakresie ze Strażą Miejską, Strażą Ochrony Kolei, ośrodkami pomocy społecznej. Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Dlatego funkcjonariusze podkreślają, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy.
Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.