Opoczno
Cichociemni na ziemi opoczyńskiej
78 lat temu cichociemni wylądowali na terenie obecnego powiatu opoczyńskiego. W odstępie miesiąca przeprowadzone zostały dwa zrzuty. Jeden w okolicach Radzic, drugi niedaleko Paradyża.
Pierwsi cichociemni zostali zrzuceni na spadochronach do okupowanej Polski w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Łącznie wylądowało tu 316 żołnierzy. W tym gronie byli również cichociemni, którzy wylądowali na terenie obecnego powiatu opoczyńskiego. Jak wyjaśnia Lidia Świątek-Nowicka z Muzeum Regionalnego w Opocznie, na ziemi opoczyńskiej przeprowadzone zostały dwa zrzutu. Pierwszy w nocy z 19 na 20 lutego 1943 roku w okolicach Radzic. W ramach operacji lotniczej „Spokeshave” rzuconych zostało wtedy czterech cichociemnych: plutonowy Kazimierz Człapka „Pionek”, sierżant Piotr Nowak „Oko”, podporucznik Czesław Pieniak „Bór” i podporucznik Jerzy Lerski „Jur”, kurier Delegatury Rządu na Kraj. – Zrzut ten odbierała placówka „Pies” w Radzicach – wyjaśnia Lidia Świątek-Nowicka.
Drugi zrzut na ziemi opoczyńskiej miał miejsce miesiąc później, w nocy z 19 na 20 marca 1943 roku. W okolicach Paradyża wylądowali trzej cichociemni: podporucznik Ignacy Konstanty „Szmaragd”, podporucznik Wilhelm Pluta „Pion” oraz podporucznik Jan Wiącek „Kanarek”. Zrzut ten odebrała placówka odbiorcza „Mewa”.
Lidia Świątek-Nowicka zwraca także uwagę na innych cichociemnych, którzy co prawda nie lądowali w rejonie Opoczna, ale działali właśnie także na naszym terenie. Chodzi m.in. o Adolfa Pilcha „Dolinę”. Zrzucony został on w nocy z 16 na 17 lutego 1943 roku w okolicach Sulejowa w ramach operacji „Saw”. „Dolina” przez ostatnie miesiące wojny walczył właśnie na terenie Opoczyńskiego.