Opoczno
Wpłynęło ponad 100 wniosków o dofinansowanie wymiany pieców
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się gminny program wymiany starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. W audycji Gmina Opoczno na Fali mówiliśmy także o dotacji na fotowoltaikę, o którą będzie ubiegał się opoczyński urząd, oraz o planowanym remoncie sali widowiskowej w domu kultury.
W audycji Gmina Opoczno na Fali zastępca burmistrza Tomasz Łuczkowski mówił o wprowadzanej w kraju Centralnej Ewidencji Emisyjoności Budynków. Zakłada ona inwentaryzację źródeł ciepła. Gmina Opoczno taką inwentaryzację rozpoczęła jeszcze przed wybuchem pandemii. – Udało się zinwentaryzować ponad 3,5 tysiąca budynków w gminie Opoczno, z czego w samym mieście ponad 2 tysiące – wyjaśniał Tomasz Łuczkowski. Dane zgromadzone przez urząd mają wejść do nowo powstającej krajowej ewidencji. W przekazaniu pozostałych danych samorząd będzie chciał pomóc mieszkańcom, oczywiście jeśli pozwoli na to sytuacja pandemiczna. Trzeba jednak pamiętać, że w ramach CEEB obowiązek przekazania informacji na temat źródeł ciepła będzie spoczywać na właścicielu każdego budynku czy lokalu mieszkalnego.
Ogromnym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się gminny program wymiany starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. Wnioski miejscowy urząd przyjmuje do 15 marca, a już teraz chęć skorzystania z programu zadeklarowało ponad 100 osób. W tym roku na wymianę kopciuchów opoczyński urząd zarezerwował w budżecie pół miliona złotych. Podobnie było rok temu. – Bedziemy przekonywać radnych, by pieniądze na wymianę pieców pojawiały się także w kolejnych budżetach – mówił Tomasz Łuczkowski.
Od środy opoczyński urząd zacznie przyjmować deklaracje mieszkańców zainteresowanych zakupem i montażem na terenie swojego gospodarstwa paneli fotowoltaicznych. Wnioski można składać do 22 marca. Na ich podstawie urząd sporządzi wniosek i wystąpi o dofinansowanie zadania z pieniędzy RPO. Jeśli wniosek uzyska dofinansowanie, mieszkańcy będą mogli liczyć na wsparcie w wysokości aż 85 procent kosztów kwalifikowalnych.
Tomasz Łuczkowski poinformoawł także, że rolnicy, którzy złożyli wnioski o zwrot podatku akyzowego zawartego w paliwie mogą spodziewać się należnych wypłat pod koniec kwietnia. Pieniądze będą wypłace na podstawie decyzji, które trzeba odebrać w wydziale rolnictwa opoczyńskiego urzędu. Rolnicy z terenu gminy Opoczno złożyli 620 wniosków o zwrot podatku akyzowego.
W audycji Gmina Opoczno na Fali mówiliśmy także o nasadzeniach, które planuje przeprowadzić w mieście Zakład Gospodarki Komunalnej. Upiększał on miasto także w ubiegłym roku, w tym jednak krzewy i kwiaty wyhodowane zostały w zakładzie zieleni prowadzonym przez ZGM. Tomasz Łuczkowski poinformował także, że spółka wprowadza internetową kartotekę mieszkańca, która ułatwi opocznianom korzystanie z usług ZGM.
Z kolei Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Opocznie doposażyło swój zakład robót drogowych, który zajmuje się utrzymanie gminnych dróg. Tym mocno dała się we znaki mijająca zima. Na dziury skarżą się kierowcy. – Prosimy mieszkańców, by zgłaszać te usterki, bo nie wszędzie jesteśmy w stanie dotrzeć, i na bieżąco postaramy się, by ta jakość dróg w gminie Opoczno była coraz lepsza – mówił zastępca burmistrza.
Służby konserwatora odebrały prace prowadzone w opoczyńskiej bibliotece. Dzięki remontowi placówka przeszła prawdziwą metamorfozę. Teraz o remoncie, który poprawi nie tylko estetykę, ale wpłynie także na funkcjonalność placówki myśli opoczyński dom kultury. Jego dyrektor podpisał umowę na projekt przebudowy sali widowiskowej. To pierwszy krok do kompleksowej modernizacji sali. Projekt ma powstać do końca sierpnia. Potem trzeba będzie znaleźć źródło finansowania planowanych prac. Z kolei opoczyńskie muzeum chce zmienić formę swoich ekspozycji. W wypracowaniu nowej ich koncepcji pomoże placówce zewnętrzna firma. Nowoczesne scenariusze wystaw również będą podstawą do ubiegania się o pieniądze niezbędne do ich realizacji.
Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Łuczkowskim, zastępcą burmistrza Opoczna: