REGION
Coraz mniej łóżek i brak wolnych respiratorów w Szpitalach Marszałkowskich
Trudna sytuacja szpitali na Mazowszu - mamy do czynienia z prawie 100% obłożeniem łóżek covidowych. Bardzo niepokojące jest, że kolejny dzień z rzędu wszystkie respiratory są zajęte - mówi Marta Milewska rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego
Samorząd województwa prowadzi w sumie 26 szpitali na Mazowszu. Decyzją wojewody w 17 z nich zostały utworzone łóżka dla pacjentów z koronawirusem. Wśród nich są 3 szpitale tymczasowe działające przy szpitalach wojewódzkich – w Płocku, Siedlcach i Ostrołęce.
- W tym tygodniu sytuacja obłożenia szpitali bardzo się pogorszyła. W sumie w 17 placówkach jest 868 łózek dla pacjentów covidowych. Wczoraj (24 marca) z danych uzyskanych dziś od szpitali wynika, że hospitalizowanych było w tych placówkach aż 846 pacjentów z potwierdzonym koronawirusem i dodatkowo 117 z podejrzeniem. Niestety, dramatycznie wzrosło także obłożenie respiratorów. Wszystkie przeznaczone dla pacjentów covidowych były zajęte. To zdecydowanie najgorsze statystyki od początku pandemii. Dziś w 17 marszałkowskich szpitalach (w tym 3 tymczasowych) hospitalizowane były 863 osoby z covid oraz 113 z podejrzeniem covid. Zajęte były także wszystkie respiratory przeznaczone dla pacjentów z koronawirusem - mówi Marta Milewska rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego
Szpitale tymczasowe, borykają się z brakiem personelu. Mimo starań dyrekcji szpitali, urzędu marszałkowskiego i wojewódzkiego, nie można pozyskać wystarczającej liczby personelu, aby uruchomić wszystkie placówki w Płocku i Ostrołęce.
Szpital tymczasowy w Płocku potrzebuje m.in. 48 etatów lekarskich i 198 pielęgniarskich. Szpital w Ostrołęce potrzebuje m.in. 51 lekarzy i 145 pielęgniarek. Aby doposażyć i przygotować mazowieckie szpitale na walkę z pandemią Mazowsze jako pierwszy region uruchomiło duży projekt unijny. Obecnie jego wartość to 360 mln zł. Jego celem jest doposażenie i przygotowanie mazowieckich placówek medycznych do walki z COVID-19.
W projekcie uczestniczy aż 75 partnerów, w tym stacje pogotowia ratunkowego. Do tej pory dzięki środkom unijnym samorządowi województwa udało się zakupić i przekazać m.in. ponad 1600 sztuk aparatury medycznej, 40 tys. sztuk wyposażenia oraz 20 mln środków ochrony osobistej.