Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

Radomskie

Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt wolno żyjących

sobota, 17 lipca 2021 07:57 / Autor: Magdalena Król
Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt wolno żyjących
foto: pixabay/ebaso
Magdalena Król

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 33. przypadku wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego. Przypadek ten stwierdzono w miejscowości Kolonia Zalesice (gm. Wierzbica, powiat radomski). Przypominamy, że Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Dotychczas Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 33 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego.

– Na obszarze naszego województwa wciąż odnotowujemy nowe przypadki wścieklizny u zwierząt. Rozpoczęły się wakacje, a w tym czasie częściej wybieramy spacery w lasach i parkach, gdzie łatwiej zetknąć się ze zwierzętami wolno żyjącymi, dlatego apeluję do Państwa o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania dzikich zwierząt na swojej drodze. Pamiętajmy o tym, że lisy, jeże, nietoperze i inne mogą być zarażone wścieklizną. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc to nie dotykajmy go. Z bezpiecznej odległości należy ocenić stań zwierzęcia i powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też o szczepieniu przeciw wściekliźnie psów i kotów – powiedział wojewoda mazowiecki.

W dniach 8 – 31 lipca 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w województwie mazowieckim. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Akcja szczepienia dotyczy powiatów: lipskiego, przysuskiego, radomskiego i miasta Radom, szydłowieckiego, zwoleńskiego, które będą włączone do strefy ochronnej wyznaczonej w związku ze stwierdzeniem wścieklizny u lisów. Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy. Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii.

Najlepszą metodą, żeby zapobiec zakażeniu jest szczepienie swojego czworonoga. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia.

- Każdy właściciel psa powinien zapewnić mu szczepienie w określonym terminie. Zachęcam również do szczepienia kotów - mówi Grzegorz Zaborski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Radomiu.

Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.