Mazowsze
Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej pamiętali o poległych na polu chwały
Upamiętnienie Bohaterów Bitwy Warszawskiej, modlitwa w intencji Ojczyzny oraz pikniki wojskowe tak społeczność 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej upamiętniła obchody Święta Wojska Polskiego.
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest od 1992 roku na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Corocznie 15 sierpnia we wszystkich kościołach polowych w Polsce sprawowane są Msze Święte w intencji poległych na polu chwały.
Żołnierze 6 MBOT uczestniczyli w czterech piknikach wojskowych pod hasłem „Zostań Żołnierzem RP” pod patronatem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Pikniki w Iłży, Zwoleniu, Teresinie i Radzyminie stały się okazją do uczczenia pamięci bohaterskich przodków i obrońców Ojczyzny, ale również zapoznania się z żołnierzami WOT, ich misją i podejmowanymi przez nich działaniami.
W pikniku wojskowym w Teresinie udział wzięli prezydent RP Andrzej Duda oraz szef resortu Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Minister Błaszczak podziękował żołnierzom terytorialnej służby wojskowej za ofiarną służbę w czasie pandemii.
- Ta służba była niezwykle ciężka, wymagająca, ale żołnierze zdali egzamin wzorowo. Byli zawsze tam, gdzie była potrzeba niesienia pomocy i to zarówno żołnierze wojsk operacyjnych, jak i Wojsk Ochrony Terytorialnej – podkreślał minister Mariusz Błaszczak.
Mazowieccy terytorialsi uczestniczyli również w obchodach Święta Wojska Polskiego w Kozienicach. Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości, a następnie przeniosły przed blok na Osiedlu Energetyki, gdzie odsłonięty został mural upamiętniający bitwę pod Kozienicami stoczoną w kwietniu 1656 roku.
W wielu miejscowościach z terenu 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej sprawowane były Msze św. w intencji bohaterów, a w miejscach pamięci składane były kwiaty i zapalane były znicze. Żołnierze 6 MBOT uczestniczyli w Mszach świętych i uroczystościach rocznicowych m.in. w Radomiu, Grójcu, Płocku, Pomiechówku czy Grodzisku Mazowieckim.