Skarżysko-Kamienna
Wojewódzki Zespół Koordynacji pomoże rozwijać szkolnictwo zawodowe
Województwo świętokrzyskie to jeden z regionów o najniższym poziomie kształcenia ustawicznego w całym kraju. Oznacza to, że większość aktywnych zawodowo osób, z różnych powodów, nie rozwija ani nie doskonali swoich umiejętności na bieżąco. Problem dotyczy również kształcenia zawodowego, a nawet nauki w szkołach średnich, która nie odpowiada obecnym potrzebom rynku pracy.
– Spotkaliśmy się dzisiaj, aby oficjalnie rozpocząć pracę Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji, który stanowić będzie sieć współpracy i wymiany doświadczeń w regionie świętokrzyskim w zakresie uczenia się przez całe życie – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski. I jak dodaje – Powołany zespół, w którego skład wchodzić będą Państwo jako przedstawiciele kluczowych regionalnych instytucji będzie ciałem opiniodawczo-doradczym dla Zarządu Województwa Świętokrzyskiego w zakresie koordynacji wdrażania Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030 w naszym regionie.
Celem projektu, jak i Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji jest wdrożenie opracowanej na szczeblu krajowym Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030 na poziomie regionalnym dostosowując ją do specyfiki gospodarki województwa świętokrzyskiego przy wykorzystaniu potencjału, wiedzy oraz doświadczenia instytucji 5 filarów gospodarki, stanowiących Wojewódzki Zespół Koordynacji (przedstawiciele oświaty, rynku pracy i gospodarki, instytucji wdrażających programy współfinansowane ze środków Funduszy Europejskich oraz instytucji dialogu społecznego).
Zaproszenie do prac w Zespole przyjęli między innymi: Miłosz Pamuła, wiceprezes Zarządu Specjalnej Strefy Ekonomicznej “Starachowice”, Edyta Suchoń, prezes Zarządu Świętokrzyskiego Funduszu Poręczeniowego w Kielcach, Andrzej Mochoń, prezes Zarządu Targów Kielce S.A., Aleksandra Marcinkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach, Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty, prof. Artur Maciąg, prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki Politechniki Świętokrzyskiej, dr Barbara Gawdzik, prorektor ds. Kształcenia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Cezary Tkaczyk, Prezydent Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego: Katarzyna Kubicka, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego, Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju, Piotr Kisiel, dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych.
Odpowiedzią na te potrzeby ma być regionalny system promocji edukacji, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy regionu na każdym etapie kariery zawodowej. W tym celu powołano Wojewódzki Zespół Koordynacji. Dzięki podjętej inicjatywie, w perspektywie najbliższych lat ma powstać przejrzysty model wspierania edukacji zawodowej, ułatwiającej młodym ludziom podejmowanie trafnych decyzji edukacyjnych.
– To bardzo ważne, żeby w tych miejscach, w których uczniowie zdobywają wiedzę i dokonują wyboru przyszłych zawodów, kształcili się w zawodach potrzebnych pracodawcom. Często zdarza się, że w szkołach, na uczelniach otwierane są klasy i kierunki, które nie są zgodne z potrzebami rynku pracy, ale dostosowywane do nauczycieli, którzy są tam zatrudniani. Tak nie może to wyglądać. Wciąż przecież brakuje pracowników z szeroko rozumianego budownictwa, gastronomii czy ochrony środowiska – mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
Realizacja projektu oraz kadencja Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji przewidziana jest od 1 stycznia 2022 roku do końca 2026 roku. Całkowity koszt projektu: 22,5 mln złotych.
Wojewódzki Urząd Pracy jako koordynator działań, wskazywać będzie mieszkańcom regionu indywidualne możliwości kształcenia i dalszego rozwijania lub pozyskiwania kwalifikacji, przy pełnym wykorzystaniu potencjału oraz zarekomendowanych rozwiązań Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji.