Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

REGION

Trwają poszukiwania Mazowieckiej Lady D i Mazowieckiego Gentlemana D

niedziela, 19 grudnia 2021 10:30 / Autor: Magdalena Król
Trwają poszukiwania Mazowieckiej Lady D i Mazowieckiego Gentlemana D
Magdalena Król

Po raz kolejny Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej organizuje konkurs Mazowiecka Lady D. im. Krystyny Bochenek, w którym nagrodzone zostaną kobiety z niepełnosprawnościami, i te które działają na rzecz osób niepełnosprawnych. Po raz pierwszy szansę w konkursie mają panowie, którzy w tych samych kategoriach będą starać się o zdobycie tytułu Gentlemana D. Kandydatów i kandydatki do konkursu można zgłaszać do 28 lutego 2022 r.

Tytuł Lady D. jest skrótem angielskiego wyrażenia Lady Disabled (Dama Niepełnosprawna). Konkurs został zainicjonowany w 2002 roku w Katowicach przez Marka Plurę. W mazowiecka edycja konkursu składa się z sześciu kategorii, z których pięć skierowanych jest do kobiet z niepełnosprawnościami: „Dobry start”, „Kultura i Sztuka”, „Sport”, „Życie Społeczne”, „Życie Zawodowe”. Ostatnia kategoria „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami” skierowana jest do kobiet pełnosprawnych, które podejmują działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.

- Kandydatki oraz laureatki do tytułu Lady D. są doskonałym przykładem na to, że w dążeniu do celu nie ma takiej przeszkody, której nie można pokonać, a niepełnosprawność na pewno nią nie jest. Możliwości są kwestią przyjętej perspektywy - mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Konkurs Lady D. powstał, by uhonorować kobiety z niepełnosprawnościami, których działalność i postawa mogą być wzorem do naśladowania przez innych. Kandydatki do tego tytułu to kobiety nietuzinkowe, które swoim życiem podpowiadają, skąd brać siłę w walce z przeciwnościami losu. Udowadniają również, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w osiągnięciu zamierzonych celów.

- Przed nami już trzecia edycja konkursu Mazowiecka Lady D. To dla nas bardzo ważny konkurs, ponieważ chcemy doceniać kobiety, które przełamują stereotypy - mówi Aleksander Kornatowski, p.o. dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

W 2022 roku ruszy pierwsza edycja konkursu Gentleman D. Męska edycja konkursu również składa się z sześciu kategorii, a jej powstanie to efekt spontanicznych propozycji podczas ostatniej gali konkursu dla kobiet.

- Niedawno miałem okazję prowadzić galę konkursu Mazowiecka Lady D., w której nagradzane są nietuzinkowe, odważne kobiety z różnymi niepełnosprawnościami. W trakcie gali, zupełnie spontanicznie rzuciłem pomysł, by taki konkurs powstał również dla mężczyzn - dodaje dziennikarz Michał Figurski.

Ważnym aspektem konkursu jest promowanie pozytywnego wizerunku mężczyzn z niepełnosprawnościami oraz przełamywanie krzywdzących stereotypów, które klasyfikują ich jako osoby niezdolne do uczestnictwa w pełni w życiu społecznym.

- Bardzo się cieszę, że teraz również panowie wezmą udział w konkursie. Chcemy docenić tych mężczyzn, którzy swoją postawą i działalnością wprowadzają pozytywne zmiany na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami - mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

- Mężczyźni również mają się czym pochwalić. Taka wielowymiarowa formuła konkursu ułatwi nam budowanie pełniejszego obrazu osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie - dodaje Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób niepełnosprawnych.

Zgłoszenia do udziału w konkursie można wysyłać do 28 lutego 2022 r. Przyjmowane są wyłącznie na wypełnionym formularzu konkursowym dostępnym na stronie internetowej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Wypełnione i podpisane formularze zgłoszeniowe należy dostarczyć w zaklejonej kopercie z dopiskiem: „Mazowiecka Lady D.” lub „Mazowiecki Gentleman D. 2021” osobiście lub pocztą tradycyjną do siedziby MCPS w Warszawie (ul. Grzybowska 80/82 w Warszawie).