Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Wszyscy Święci
Dziś jest: Piątek, 01 listopada 2024

Mazowsze

Trwają konkursy Mazowiecka Lady D. i Mazowiecki Gentleman D.

poniedziałek, 03 stycznia 2022 12:45 / Autor: Elżbieta Warchoł
Trwają konkursy Mazowiecka Lady D. i Mazowiecki Gentleman D.
foto: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Po raz trzeci Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej organizuje konkurs Mazowiecka Lady D. im. Krystyny Bochenek, w którym nagrodzone zostaną kobiety z niepełnosprawnościami i te działające na rzecz osób niepełnosprawnych. Szansę udziału w konkursie po raz pierwszy mają również panowie, którzy w tych samych kategoriach będą starać się o zdobycie tytułu Gentlemana D. Kandydatów i kandydatki do konkursu można zgłaszać do 28 lutego 2022 r. Tytuł Lady D. jest skrótem angielskiego wyrażenia Lady Disabled (Dama Niepełnosprawna). Sam konkurs zainicjowany był w 2002 roku w Katowicach przez Marka Plurę.

W mazowieckiej edycji konkurs składa się z sześciu kategorii, z których pięć skierowanych jest do kobiet z niepełnosprawnościami: „Dobry start” (skierowana do wyróżniających się dziewcząt i kobiet w wieku od 15 do 26 lat działających w różnych obszarach), „Kultura i Sztuka”, „Sport”, „Życie Społeczne” (dla kobiet niepełnosprawnych działających na rzecz społeczności lokalnych i ich mieszkańców w organizacjach pozarządowych lub instytucjach), „Życie Zawodowe” (dla kobiet pracujących zawodowo, w tym na rzecz osób wykluczonych). Ostatnia kategoria – „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami” – skierowana jest do kobiet pełnosprawnych, które podejmują działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.

Trzecia edycja Mazowiecka Lady D.– Dzięki poprzednim edycjom mogliśmy poznać niezwykłe kobiety, które dzięki swojej determinacji pomogły i nadal pomagają innym. Kandydatki oraz laureatki do tytułu Lady D. są doskonałym przykładem na to, że w dążeniu do celu nie ma takiej przeszkody, której nie można pokonać, a niepełnosprawność na pewno nią nie jest. Możliwości są kwestią przyjętej perspektywy – dodał marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik. Konkurs Lady D. powstał, by uhonorować kobiety z niepełnosprawnościami, których działalność i postawa mogą być wzorem do naśladowania przez innych. Kandydatki do tego tytułu to kobiety nietuzinkowe, które swoim życiem podpowiadają, skąd brać siłę w walce z przeciwnościami losu. Udowadniają również, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w osiągnięciu zamierzonych celów. – Przed nami już trzecia edycja konkursu Mazowiecka Lady D. To dla nas bardzo ważny konkurs, ponieważ chcemy doceniać kobiety, które przełamują stereotypy. Za każdym razem jesteśmy pod ogromnym wrażeniem kandydatek, jak i laureatek konkursu. To właśnie m.in. dzięki temu konkursowi jeszcze większe grono osób dowie się o ich wyjątkowości– mówi Aleksander Kornatowski, p.o. dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Podczas ostatniej edycji konkursu, w kategorii „Sport” nagrodę otrzymała Justyna Kozdryk z Radomia – polska sztangistka i medalistka igrzysk paraolimpijskich. Nagrodę w kategorii „Życie Społeczne” otrzymała Paulina Stolarek, która prawdopodobnie od urodzenia jest osobą niesłyszącą. Dziś udziela porad prawnych m.in. osobom z niepełnosprawnościami, działa lokalnie i pokazuje innym osobom z wadą słuchu, że ich życie nie musi się ograniczać. W kategorii „Życie Zawodowe” nagrodę otrzymała Bogumiła Szlaska, która od 2012 r. kieruje Warsztatami Terapii Zajęciowej w Świeszewie (gm. Świercze, pow. pułtuski), pełni również funkcję Prezesa Stowarzyszenia Wsparcia Społecznego. Kolejną laureatką – tym razem w kategorii „Kultura i Sztuka” jest Joanna Czapla. Mimo rdzeniowego zaniku mięśni i respiratora ukończyła filologię angielską, a w 2016 r. wydała książkę „ACZkolwiek kocham życie”, którą napisała jednym palcem, posługując się telefonem i ekranem dotykowym. Mazowiecka edycja konkursu wyróżnia się dodatkową kategorią „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami”, w której nagrodzona została Ewa Galus-Raczyńska. Prowadzi ośrodek terapeutyczny dla osób z zaburzeniami odżywiania, którego pensjonariuszami są przede wszystkim osoby młode od 12. do 22. roku życia. Podczas ostatniej edycji, ze względu na brak zgłoszeń, nagrody nie przyznano w kategorii „Dobry Start”.

Pierwsza edycja Mazowieckiego Gentlemana D. W 2022 roku ruszy pierwsza edycja konkursu Gentleman D. Męska edycja konkursu również składa się z sześciu kategorii, a jej powstanie to efekt spontanicznych propozycji podczas ostatniej gali konkursu dla kobiet. – Niedawno miałem okazję prowadzić galę konkursu Mazowiecka Lady D., w której nagradzane są nietuzinkowe, odważne kobiety z różnymi niepełnosprawnościami. W trakcie gali, zupełnie spontanicznie rzuciłem pomysł, by taki konkurs powstał również dla mężczyzn. Znam wielu niepełnosprawnych mężczyzn, którzy przełamują wszelkie bariery czy stereotypy, więc im również należy się taki konkurs. Ekipa Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej bardzo chętnie podchwyciła ten pomysł. Wspólnie uznaliśmy, że to dobry czas, aby pokaza mężczyzn, którzy swoją osobowością i działaniem również zasłużyli na to bardzo szczególne wyróżnienie – powiedział dziennikarz Michał Figurski. Ważnym aspektem konkursu jest promowanie pozytywnego wizerunku mężczyzn z niepełnosprawnościami oraz przełamywanie krzywdzących stereotypów, które klasyfikują ich jako osoby niezdolne do uczestnictwa w pełni w życiu społecznym. – Bardzo się cieszę, że teraz również panowie wezmą udział w konkursie. Chcemy docenić tych mężczyzn, którzy swoją postawą i działalnością wprowadzają pozytywne zmiany na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami – docenić ich aktywność, jak i kreatywność działania. Liczymy na to, że konkurs zwiększy świadomość społeczną na temat ich wkładu w rozwój Mazowsza– zauważa Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. – Mężczyźni również mają się czym pochwalić. Taka wielowymiarowa formuła konkursu ułatwi nam budowanie pełniejszego obrazu osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie– dodaje Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób niepełnosprawnych.

Jak się zgłosić?Zgłoszenia do udziału w konkursie można wysyłać do 28 lutego 2022 r. Przyjmowane są wyłącznie na wypełnionym formularzu konkursowym dostępnym na stronie internetowej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Wypełnione i podpisane formularze zgłoszeniowe należy dostarczyć w zaklejonej kopercie z dopiskiem: „Mazowiecka Lady D.” lub „Mazowiecki Gentleman D. 2021” osobiście lub pocztą tradycyjną do siedziby MCPS w Warszawie (ul. Grzybowska 80/82 w Warszawie). Więcej szczegółów – w tym regulamin obu konkursów dostępny jest na stronach: https://mcps.com.pl/mazowiecka-lady-d/ i https://mcps.com.pl/mazowiecki-gentleman-d/