Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

Kozienice

Będzie wycinka drzew w Kozienicach

wtorek, 08 lutego 2022 17:03 / Autor: Monika Nowakowska
Będzie wycinka drzew w Kozienicach
foto: Tomasz Sot
Monika Nowakowska

Zagrażające bezpieczeństwu publicznemu drzewa pójdą pod topór - o planowanej wycince drzew poinformował w oficjalnym piśmie złożonym do przewodniczącego Rady Miejskiej w Kozienicach, nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Tomasz Sot.

Drzewa typowane do usunięcia są zazwyczaj suche lub obumierające. Kolejną przyczyną są względy bezpieczeństwa, gdy są one niebezpiecznie pochylone czy rozłamane. Drzewa wycina się po silnych wiatrach i lokalnych podtopieniach oraz z powodu chorób i szkodników.

W oficjalnym piśmie złożonym przez nadleśniczego czytamy m.in.:

„Ekstremalne zjawiska pogodowe (huraganowe wiatry, „burze” śnieżne połączone z wyładowaniami atmosferycznymi, zawieje i zamiecie) związane z niżowym frontem atmosferycznym jaki przetaczał się przez teren Polski w dn. 17.01.2022 r. i orkanem „Nadia” z dn. 30/31.01.2022 r., wywołały wiele szkód na terenie całego kraju. Ucierpiały również tereny leśne, gdzie miejscami wystąpiły wiatrołomy i wywroty.

Podobnie i w lasach Nadleśnictwa Kozienice wystąpiły szkody, które miały charakter jednostkowy (łącznie odnotowaliśmy 170 m3 złomów i wywrotów). Jedno z wywróconych w tamtym czasie drzew zlokalizowane było w Leśnictwie Maciejowice w oddz. 187a, w bezpośrednim sąsiedztwie terenu zurbanizowanego (tj. przy ul. 11 Listopada w Kozienicach). Była to potężna sosna o masie ok.5 m3, która upadła fortunnie do wewnątrz sąsiedniego drzewostanu, zgodnie z kierunkiem występującego wtedy zachodniego wiatru. Można obecnie jedynie domniemywać, że gdyby wówczas wiatr powiał z innego kierunku, przedmiotowe drzewo mogłoby upaść w kierunku ulicy 11 listopada i wyrządzić szkody materialne w infrastrukturze drogowej i urbanistycznej (ogrodzenia i budynki w najbliższym sąsiedztwie), a także spowodować śmiertelne niebezpieczeństwo dla ludzi, którzy ewentualnie znajdowaliby się w zasięgu pnia bądź korony drzewa.

Drzewostany sosnowe w oddz. 187 są najstarszymi lasami tego gatunku w terenie Nadleśnictwa – 165 lat. Drzewostany te zaliczone są do Lasów Ochronnych – kategoria ochronności; lasy znajdujące się w granicach administracyjnych miast i w odległości do 10 km od ich granic, stąd w ich zagospodarowaniu dominują funkcje społeczne lasów. Niestety ze względu na wymieniony zaawansowany wiek, a także nasilający się negatywny wpływ czynników klimatycznych skutkujący ekspansją organizmów szkodliwych (jak jemioła czy kornik ostrozębny), obserwujemy postępujące zamieranie górnego piętra sosnowego w tym drzewostanie. Drewno rosnących sosen wykazuje zróżnicowany stopień rozkładu (zgnilizn wewnętrznych), a ponadto systemy korzeniowe sosen są częściowo zamarłe i przestają już wypełniać funkcje stabilizacyjne (powyższe zjawiska można zaobserwować na przykładzie wyżej wymienionego drzewa wywróconego w trakcie ostatniej wichury). Nadleśnictwo czyni ciągłe starania w zakresie eliminacji zagrożeń dla bezpieczeństwa publicznego poprzez regularne usuwanie drzew martwych (posuszu) w przedmiotowych oddz. 187/188. Jednak opisane powyżej uwarunkowania wskazują, że występuje pilna potrzeba zintensyfikowania czynności związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa w tym, bezpośrednio przyległym do miasta terenie. Optymalnym rozwiązaniem w tym zakresie byłoby usunięcie wszystkich starych, wysokich sosen z górnego piętra przedmiotowego d-stanu, które zasięgiem koron dotykają do ulic 11 Listopada i Wójcików (tj. w pasie ok. 25 m od granicy w/w ulic) – i zapewne w niedalekiej przyszłości wystąpi konieczność realizacji takiego rozwiązania.

Mając jednak na uwadze wyjątkowe znaczenie przedmiotowego drzewostanu dla mieszkańców Kozienic, zarówno poprzez pełnienie funkcji społecznych (teren spacerowy, miejsce uprawiania różnego rodzaju sportów, rekreacji itp.) jak również ich walory krajobrazowe (las sosnowy jako nieodłączny element krajobrazu miasta Kozienice), dokonaliśmy oględzin i wyboru drzew stanowiących ekstremalne zagrożenie bezpieczeństwa (z racji ich lokalizacji, kierunku pochylenia i stanu zdrowotnego). Zostało wytypowany 63 szt. sosen i jedna brzoza zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie miasta – drzewa te zostały oznaczone na gruncie (kropką koloru pomarańczowego ) i w pierwszej połowie marca br. drzewa te będą usunięte. Dla zainteresowanych załączamy również mapę sytuacyjną z punktowym oznaczeniem drzew przeznaczonych do usunięcia – prosimy o ewentualne oględziny w terenie i wyrażenie swojej opinii na temat opisanych powyżej zamierzeń Nadleśnictwa (na adres e-mail.: kozienice@radom.lasy.gov.pl lub telefonicznie na nr: 48 6123908).

Powyższą informację, pomimo pełnego przekonania odnośnie konieczności wykonania wyżej opisanych czynności, zamieszczamy w uznaniu żywotnego zainteresowania mieszkańców Kozienic problemem zagospodarowania lasów w oddz. 187/188, troską o umożliwienie dialogu i udziału lokalnej społeczności w procesach decyzyjnych dotyczących przedmiotowego drzewostanu ochronnego, a także na kanwie Decyzji Nadleśniczego Nadleśnictwa Kozienice nr 13, z dn. 19.04.2021r. w sprawie procedur dotyczących komunikacji społecznej. Nadmieniamy również, że wykonanie planowanego usunięcia przedmiotowych drzew może się wiązać w dniu ich realizacji z chwilowymi utrudnieniami dla ruchu na ulicach 11 Listopada i Wójcików.

Informujemy ponadto, że proces wymiany pokoleniowej opisywanych drzewostanów będzie rozłożony na najbliższe ok. 20-30 lat. Mając na uwadze wyżej opisany stan zdrowotny drzewostanu apelujemy o rozważne korzystanie z jego walorów rekreacyjnych, tzn. unikanie przebywania w tych lasach podczas występowania niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, w tym burz, śnieżyc, nawałnic, a w szczególności podczas występowania silnych wiatrów”.