Białobrzegi
Białobrzegi: Niepełnosprawni dostaną wsparcie
Wsparcie w czynnościach dnia codziennego, ale też towarzyszenie przy wyjściu do urzędu czy teatru – rola asystenta osobistego dla osoby z niepełnosprawnościami jest niezwykle ważna, bo pozwala wieść bardziej aktywne, niezależne i samodzielne życie. Rozpoczął się nabór wniosków w ramach programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej pn. "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej".
Powiat Białobrzeski dostał pieniądze z Funduszu Solidarnościowego na realizację Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. - Celem programu jest przede wszystkim poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnościami. - mówi wicestarosta białobrzeski Bartłomiej Kowalczyk:
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla uczestników Programu:
- dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
- osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o niepełnosprawności o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego.
Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej pomoże w:
- wykonywaniu czynności dnia codziennego,
- wyjściu, powrocie lub dojazdach w wybrane miejsce,
- załatwianiu spraw urzędowych,
- skorzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy),
- zaprowadzeniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej lub przyprowadzaniu z niej.
Limit godzin usług asystencji osobistej wynosi 840 godzin dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną, 720 godzin dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, 360 godzin dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Asystentowi osoby niepełnosprawnej przysługuje świadczenie w wysokości 759.492 zł.
Z Programu „Opieka wytchnieniowa” mogą skorzystać osoby sprawujące bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub z orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Program będzie realizowany w formie pobytu dziennego w wymiarze 240 godzin i w formie pobytu całodobowego w wymiarze 14 dni.
Wysokość świadczenia to 644.649 zł.