REGION
80. rocznica powstania Armii Krajowej. Jakie obchody w Radomiu i regionie?
Już jutro będziemy obchodzić 80. rocznicę powstania Armii Krajowej. Na naszym terenie działał Okręg Radomsko-Kielecki AK - Jodła. Konspiracyjni żołnierze przeciwstawili się ludobójstwu oraz terrorowi stosowanemu przez okupanta. Jakie obchody będą organizowane w Radomiu i regionie?
Radom:
w poniedziałek, 14 lutego, o godzinie 10:00 w biurze radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych w radomiu odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy „Zwycięstwo będzie Twoją nagrodą. Polskie Państwo Podziemne w regionie radomskim w latach 1939-1945”.
- Wystawa w postaci fotografii i materiałów dokumentalnych z lat wojny i okupacji umieszczona została na 32 planszach. Przedstawia historię antyhitlerowskiej konspiracji wojskowej i cywilnej w powiatach: radomskim, iłżeckim i kozienickim. Zawiera w większości dotąd niepublikowane fotografie i dokumenty dotyczące dziejów pierwszych organizacji konspiracyjnych, Szarych Szeregów, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Narodowych Sił Zbrojnych i Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Ukazuje walki oddziałów partyzanckich m.in. Antoniego Hedy "Szarego", Jana Sońty "Ośki" oraz przebieg bitew pod Molendami, na Piotrowym Polu i Akcji „Burza” - mówi Marek Szary, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
Wystawa została przygotowała przez Delegaturę IPN w Radomiu, Muzeum Regionalne w Iłży, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie oraz Hufiec ZHP Radom-Miasto. Jej autorami są dr hab. Sebastian Piątkowski oraz dr Arkadiusz Kutkowski z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Delegatura w Radomiu.
Natomiast o godzinie 12:00 w kościele garnizonowym w Radomiu będzie sprawowana Msza Święta w intencji poległych i żyjących żołnierzy ZWZ i AK.
- Po Mszy udamy się pod pomnik Żołnierzy Armii Krajowej, gdzie zostaną złożone kwiaty - mówi ks. podporucznik Piotr Woszczyk, kapelan 62 Batalionu Lekkiej Piechoty WOT w Radomiu.
Powiat skarżyski:
Tegoroczne obchody 80. rocznicy powstania Armii Krajowej na terenie powiatu skarżyskiego będą miały charakter symboliczny. 14 lutego organizatorzy obchodów - Zespół Szkół Technicznych im. Armii Krajowej w Skarżysku-Kamiennej i Światowy Związek Żołnierzy AK w godzinach od 11.00 do 13.00 odwiedzą miejsca pamięci na terenie Skarżyska-Kamiennej i okolic. Tam delegacje uczniów i członków ŚZŻAK w hołdzie żołnierzom AK złożą kwiaty i zapalą znicze.
Harmonogram obchodów 80. rocznicy powstania AK
11.00 - pomnik AK przy rondzie Gen. Antoniego Hedy-Szarego w Skarżysku-Kamiennej - złożenie kwiatów, zapalenie zniczy (krótka uroczystość z udziałem delegacji władz samorządowych – powiat skarżyski reprezentować będzie starosta Artur Berus oraz członek zarządu Katarzyna Bilska)
11.30 - Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej - zapalenie zniczy przy tablicy Armii Krajowej
11.45 - zapalenie zniczy na Cmentarzu na Zachodnim - kwatery żołnierzy AK
12.00 - zapalenie zniczy przy pomniku obok Szkoły Podstawowej nr 3
12.30 - Cmentarz Partyzancki w Skarbowej Górze - złożenie kwiatów i zapalnie zniczy
Skarżysko-Kamienna:
Jeśli chodzi miasto to prezydent Konrad Kronig ze skromną delegacją złoży kwiaty przed pomnikiem AK w Skarżysku-Kamiennej.
Powiat konecki:
Konecczanie uczczą 80. rocznicę powołania Armii Krajowej. W niedzielę (13 lutego) o godzinie 12.15 w kolegiacie św. Mikołaja odprawiona będzie msza w intencji ojczyzny. W poniedziałek w południe władze samorządowe gminy i powiatu złożą wiązanki kwiatów przy Pomniku Partyzantów na koneckim cmentarzu. Miejscowe starostwo zorganizowało także konkurs online na temat Armii Krajowej i związku cichociemnych z ziemią konecką. Jego zwycięzcy nagrody odbiorą podczas marszu pamięci żołnierzy wyklętych, który w Końskich odbędzie się 26 lutego.
Opoczno:
W Opocznie władze miasta w poniedziałek złożą kwiaty przy pamiątkowej tablicy znajdującej się na kolegiacie św. Bartłomieja.