Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

Radomskie

Radomscy terytorialsi podsumowują działania związane z COVID-19

sobota, 12 marca 2022 09:34 / Autor: Magdalena Król
Radomscy terytorialsi podsumowują działania związane z COVID-19
fot. 62 Batalion Lekkiej Piechoty w Radomiu
Magdalena Król

Dziś (12 marca) mija dokładnie 739 dni zaangażowania Wojsk Obrony Terytorialnej w działania związane z COVID-19. Cel żołnierzy skupiał się na pięciu rodzajach działań, jakie podejmują żołnierze: zapobieganie, identyfikowanie, izolowanie, wspieranie oraz przywracanie.

Działania skupiały się głównie na gaszeniu ognisk koronawirusa, ukierunkowane były na wsparcie opieki medycznej, służb sanitarnych, samorządów, wojewodów w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

- Pandemia zwalnia, a radomscy terytorialsi powoli wycofują się z działań poza swoją jednostką. To dobra okazja, aby podsumować działania żołnierzy z 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu, którzy od samego początku pandemii zaangażowali się we wsparcie osób potrzebujących, samorządów, służb medycznych i wielu innych instytucji na terenie miasta Radom i powiatach przyległych. Każdego dnia w działania w regionie radomskim zaangażowanych było w kluczowym okresie blisko 80 żołnierzy - mówi porucznik Jacek Siewierski.

Od samego początku operacji „Odporna Wiosna”, a później operacji “Trwała Odporność” wsparcie szpitali i służb sanitarnych było jednym z kluczowych obszarów. Żołnierze z radomskiego batalionu wsparli w naszym regionie blisko 45 placówek medycznych i szpitali. Ich główne zadania to: pomiar temperatury pacjentów i personelu, prowadzenie triażu, wzmocnienie ochrony szpitali, transport i rozładunek medykamentów i środków ochrony indywidualnej czy udostępnianie namiotów wojskowych.

Jednym z najważniejszych zadań było pobieranie wymazów oraz szczepienie przeciwko Sars-CoV-2. W samym Radomiu zostały otwarte dwa punkty szczepieniowe – ul. Bluszczowa oraz ul. Dębowa, w których łącznie zaszczepiono blisko 20 tysięcy osób. Ponadto w Mobilnych Punktach Wymazowych usytułowanych przy radomskim lotnisku, sanepidzie czy przy szpitalu w Pionkach pobrano blisko 19 tysięcy wymazów. Ciągle terytorialsów można spotkać realizujących zadania na rzecz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu, nie tylko w formie pobierania wymazów, ale zajmują się również odbieraniem, segregacją i przygotowywaniem próbek do analizy, czy sporządzaniem sprawozdań.

Wsparcie opieki medycznej to również donacje krwi. Żołnierze bardzo aktywnie odpowiedzieli na wszystkie apele, oddając w sumie ponad 160 litrów krwi i jej składników do Regionalnego Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

- Szczególną troską i opieką podczas pandemii zostali objęci kombatanci Armii Krajowej i organizacji niepodległościowych, a także seniorzy z regionu radomskiego. Formy wsparcia jakich udzielono tym osobom to transport na szczepienia i opieka poszczepienna, dostawy żywności, środków higieny, leków czy produktów pierwszej potrzeby. Nieoceniona dla osób starszych, w tym trudnym czasie była też rozmowa i kontakt osobisty. Żołnierze bardzo chwalą sobie możliwość kontaktów z tak ważnymi dla historii ludźmi, a kombatanci są wdzięczni za troskę i opiekę jaką zostali otoczeni - st.chor.sztab. Komsta Krzysztof, 62 Batalion Lekkiej Piechoty w Radomiu.

W ramach „Odpornej Wiosny” dostarczono w sumie ok. 30 ton żywności do tysięcy mieszkańców miast i wsi regionu radomskiego. W maju 2021 roku w związku z otwarciem niektórych placówek oświatowych, terytorialsi zaoferowali wsparcie w przygotowaniu ich do pracy w „nowym reżimie sanitarnym”. Dostarczali płyny do dezynfekcji, maseczki oraz przeprowadzali dekontaminację pomieszczeń i wyposażenia.

Ponadto bardzo ważnym przedsięwzięciem dla lokalnej społeczności okazała się dystrybucja maseczek ochronnych. W całym Radomiu oraz mieście Zwoleń rozdano mieszkańcom łącznie ponad 160 tysięcy sztuk. Radomscy terytorialsi brali udział w monitorowaniu osób objętych kwarantanną domową. Żołnierze odwiedzili łącznie blisko 50 tys. osób w okresie zaledwie 3 miesięcy.