Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

Kozienice

Pierwsza książka o dziejach Grabowa nad Pilicą

wtorek, 22 marca 2022 12:29 / Autor: Kamil Zapora
Pierwsza książka o dziejach Grabowa nad Pilicą
Łukasz Uliasz, fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

W marcu ukazała się pierwsza publikacja popularnonaukowa poświęcona gminie Grabów nad Pilicą w powiecie kozienickim: "Dzieje Grabowa i Gminy Grabów nad Pilicą '' autorstwa Łukasza K. Uliasza, który był gościem Radia Plus Radom.

Monografia ze względu na posiadane cechy publikacji naukowej przeznaczona jest nie tylko do mieszkańców gminy Grabów, czy powiatu kozienickiego, ale także dla dzieci, młodzieży szkolnej i studentów uczelni wyższych, a także historyków, etnografów i badaczy dziejów Ziemi Kozienickiej, czy Radomskiej.

Publikacja ta wydana przez Dobrzyńskie Towarzystwo Naukowe posiada wszelkie rekomendacje naukowe, ISBN czyli wpis do ewidencji wydawniczej, znajduje się w zasobach Centralnej Biblioteki Narodowej, jak również w zasobach Kongresu USA. 

Z recenzji prof.n.hum.dr.hab. Mirosława Krajewskiego, byłego kuratora oświaty i posła na Sejm Rzeczypospolitej  czytamy: 

''Autor w swojej pracy zebrał nie tylko podstawowe wiadomości z zakresu historii, heraldyki, etnografii, demografii i kulturoznawstwa , ale także opisał i zilustrował współczesność swojego matecznika. W żadnym miejscu praca nie została pozbawiona personalii ludzi bene merentes ( dobrze zasłużonych ) dla Grabowa i Gminy Grabów i okolicy. Ponad 400 fotografii, w tym dokumentów archiwalnych istotnie wzbogacają te pracę i czynią z niej opracowanie przystępne, nieograniczone percepcyjnie dla żadnej grupy wiekowej ''.

Publikacja wpisuje się w rozpoczęty przez Łukasza Uliasza projekt pt " Dziedzictwo Ludowe Ziemi Kozienickiej '' któremu patronuje Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Więcej o książce mówi sam autor w rozmowie z Kamilem Zaporą: