Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

Mazowsze

Wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

środa, 30 marca 2022 14:57 / Autor: Magdalena Król
Wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie
fot. Pixabay.com
Magdalena Król

Od 1 do 13 kwietnia w województwie mazowieckim zostanie przeprowadzona wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy. Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.

Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii.

Przypomnijmy, że najlepszą metodą, aby zapobiec zakażeniu jest szczepienie swojego czworonoga. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia.

- Każdy właściciel psa powinien zapewnić mu szczepienie w określonym terminie. Zachęcam również do szczepienia kotów - mówi Grzegorz Zaborski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Radomiu.

Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

W ubiegłym roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował łącznie o 110. przypadkach wścieklizny u zwierząt nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Natomiast w 2022 roku potwierdzono 16 przypadków.