Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 240.

REGION

Większe zainteresowanie szczepieniami przeciw wściekliźnie

poniedziałek, 18 kwietnia 2022 20:09 / Autor: Kamil Zapora
Większe zainteresowanie szczepieniami przeciw wściekliźnie
foto: pixabay/manfredrichter
Kamil Zapora

Trend taki jest wyraźnie zauważalny zwłaszcza na terenach zagrożonych tą chorobą. Preparat otrzymało 20 tys. więcej psów niż rok wcześniej i sześciokrotnie więcej kotów.

Liczby mówią same za siebie. W 2020 roku w całym powiecie garwolińskim zaszczepiono raptem 31 kotów, a w Warszawie ok. 1500. Po wybuchu pandemii wścieklizny na Mazowszu w 2021 roku, liczba wyszczepionych zwierząt rośnie dynamiczne, zwłaszcza w regionach zagrożonych tą chorobą: północno-wschodnie dzielnice Warszawy i lewobrzeżny Wilanów, a także powiaty otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, miasto Radom, zwoleński, wołomiński, szydłowiecki i część mińskiego. W ubiegłym roku na Mazowszu odnotowano łącznie 110 przypadków wścieklizny u zwierząt, także domowych.

W powiecie otwockim, jednym z najbardziej zagrożonych w 2020 roku wyszczepiono 7690 psów, a w 2021 roku już 15328.

Przypominamy, że od 31 grudnia 2021 r., zgodnie z rozporządzeniem wojewody, na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt, obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Pierwsze szczepienie powinno być wykonane w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej, niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów wszędzie jest obowiązkowe, a kotów na pozostałych terenach zalecane.

Warto dodać, że wścieklizna jest chorobą w stu procentach śmiertelną, a szczepionka przeciwko niej jest jedną z najskuteczniejszych i najlepiej poznanych. Do zakażenia nie jest konieczne widoczne ugryzienie. Ponieważ wirus wścieklizny lokuje się w zakończeniach nerwowych, wystarczy dosłownie uszczypnięcie.