Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 240.

Szydłowiec

Co oferują szkoły średnie w Szydłowcu?

czwartek, 05 maj 2022 11:54 / Autor:
Co oferują szkoły średnie w Szydłowcu?
Fot. Jakub Dębski

Nabór do szkół średnich rusza 16 maja. Na terenie powiatu szydłowieckiego działają Liceum im. Henryka Sienkiewicza oraz Zespół Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza.

W Liceum im. Henryka Sienkiewicza średnia zdawalności matur w ostatnich latach jest wyższa od krajowej, wojewódzkiej i powiatowej. Ma ustabilizowaną ofertę dla uczniów. Mogą zapisać się do klas: humanistycznej, lingwistycznej, biologiczno–chemicznej i matematyczno–informatycznej.

- Klasa humanistyczna jest przeznaczona dla tych, którzy pasjonują się literaturą. Absolwenci tej klasy mogą podjąć studia socjologiczne, w zakresie kultury, komunikacji interpersonalnej czy dziennikarstwie. Dla tych uczniów wzmocnione są zajęcia z języków, WOSu, historii i języka polskiego. W klasie lingwistycznej rozszerzone są języki obce. Obowiązkowo angielski i dodatkowo niemiecki bądź francuski. W tej klasie nacisk stawiany jest również na geografię, ponieważ ta klasa ma jeszcze moduł turystyczny. Klasa biologiczno-chemiczna daje możliwość rozwijania swojej pasji pod kątem medycyny. Jest w niej wzmocniona biologia, chemia oraz matematyka. W klasie matematyczno–informatycznej rozszerzone są przedmioty ścisłe. Uczniowie tej klasy korzystają z bardzo dobrego wyposażenia IT. Pracownia komputerowa wyposażona jest w drukarki 3D i nowoczesne sprzęty – powiedział Karol Kopycki, dyrektor Liceum im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu.

Uczniowie Liceum im. Henryka Sienkiewicza mogą korzystać z wielu zajęć pozalekcyjnych.

- Czymś co wyróżnia naszą szkołę jest to, że prowadzimy zajęcia z ratownictwa przedmedycznego. Uczniowie mogą po nich zdać egzamin i uzyskać certyfikat, który uprawnia ich do udzielania fachowej pierwszej pomocy. Dokument ten pomaga w dostaniu się na studia około medyczne. Nasza szkoła oferuje także dodatkowe zajęcia z języków. W Liceum działa też klub artystyczny Cooltura. Uczniowie realizują w nim projekty historii regionalnej. Odszukują zapomniane miejsca i przedstawiają je w ciekawy sposób. Nasza szkoła bierze też udział w różnych europejskich projektach, typu Erasmus +. Obecnie jeden z nich dobiega końca. Wzięli w nim udział uczniowie z Wielkiej Brytanii, Włoch czy Bułgarii – dodaje dyrektor Karol Kopycki.

W skład Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza wchodzą trzy szkoły. Są to liceum ogólnokształcące, technikum i szkoła branżowa I stopnia.

- W obrębie Liceum ogólnokształcącego mamy dwie klasy. Obie są mundurowe. Klasą ochrony granicy państwowej opiekuje się nią Nadwiślański Oddział Straży Granicznej. Dla uczniów organizowane są obozy szkoleniowe w ośrodkach szkoleń straży granicznej w Lubaniu i w Kętrzynie. Dzięki wyjazdom młodzież może na własnej skórze poczuć jak wygląda ten zawód. Nacisk w tym profilu kładziony jest na geografię i języki obce. Klasą ogólnopolicyjną zajmuje się nią emerytowany policjant. Opiekę nad nią sprawuje także powiatowa policja w Szydłowcu i wojewódzka z oddziałem w Radomiu. Uczniowie jeżdżą na obóz kondycyjny w Tatrach. Mają też zajęcia z kryminalistyki. W klasie policyjnej kładziony jest nacisk na WOS i języki obce – powiedziała Anna Gwarek, wicedyrektor ZS im. KOP.

Technikum oferuje rekrutację do klas: technik żywienia, technik informatyk, technik rachunkowości i technik usług fryzjerskich.

- Klasa technik żywienia i usług gastronomicznych będzie w tym roku prowadzona z innowacją „dietetyka i kuchnia fusion”. Absolwenci tej klasy zdobywają liczne nagrody kulinarne. Druga klasa to technik infromatyk. Tu też wprowadzamy innowację „ prototypowanie i 3D”. Uczniowie tej klasy zajmują się projektowaniem, konfiguracją sieci komputerowej, montażem, diagnostyką komputerową czy tworzeniem aplikacji. Proponowane są też im szkolenie Cisco. Obie klasy technikum odbywają dodatkowe zajęcia w Lizbonie. Mamy też dwie nowości. W tegrocznej rekrutacji uruchamiamy klasy technik rachunkowości oraz technik usług fryzjerskich z innowacją stylizacja paznokci i wizaż – dodaje wicedyrektor.

Szkoły branżowe I stopnia w ZS KOP kształcą w takich kierunkach jak kucharz, stolarz, monter stolarki budowlanej, elektromechanik.

- Uczniowie tej szkoły realizują część swojego tygodnia pracy czy nauki w szkole, a część u swojego pracodawcy. Młodzi ludzie już wtedy dostają wynagrodzenie. Natomiast muszą przepracować jeden miesiąc wakacji i jeden tydzień ferii. Aby móc zakończyć szkołę branżową wymagane jest pełne 36 miesięcy umowy z pracodawcą – powiedziała Anna Gwarek.

Wnioski o przyjęcia do szkół można składać do 30 maja.