Radomskie
Jastrząb bliżej miasta
Wojewoda mazowiecki wydał pozytywną decyzję w sprawie przywrócenia praw miejskich dla Jastrzębia w powiecie szydłowieckim. W ubiegłym roku Rada Gminy podjęła uchwałę intencyjną w tej sprawie. Odbyły się również konsultacje społeczne, zaś w tym roku miejscowość obchodzi 600-lecie istnienia.
- Decyzja wojewody jest pierwszym krokiem w sprawie przywrócenia praw miejskich dla naszej miejscowości. To będzie przede wszystkim prestiż i promocja Jastrzębia - powiedział wójt gminy Andrzej Bracha:
Wójt Bracha dodaje, że Jastrzębia ma wiele walorów: jest zalew, gminę przecina linia kolejowa. W pobliżu są też drogi S7 i wojewódzka 727. - Mamy też zwartą zabudowę. Będziemy mieli możliwość pozyskiwania środków z różnych źródeł. Nadal będziemy mogli dostać dofinansowanie z rozwoju wsi, ale też z rozwoju małych miasteczek, na przykład na zorganizowanie targowiska w Jastrzębiu, więc na pewno nam się to opłaci - powiedział Andrzej Bracha.
Jastrząb został założony w pierwszym dziesięcioleciu rządów biskupich w Krakowie Wojciecha Jastrzębca, a ten objął to biskupstwo w 1412 r. W Jastrzębiu stał drewniany dwór biskupi, który został zbudowany przez młynarza i cieślę Marcina. Krakowski biskup Zbigniew Oleśnicki dokonał lokacji miasta, albo ją ponowił. Do 1789 roku Jastrząb stanowił własność biskupów krakowskich, a w 1869 roku, decyzją władz carskich, utracił prawa miejskie.