Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

Kozienice

Mali naukowcy z Ogrodu Jordanowskiego w Kozienicach

wtorek, 31 maj 2022 17:42 / Autor: Kamil Zapora
Mali naukowcy z Ogrodu Jordanowskiego w Kozienicach
źródło: OJ Kozienice
Kamil Zapora

Ognisko Pracy Pozaszkolnej „Ogród Jordanowski” w Kozienicach, w ramach pozalekcyjnych zajęć stałych modelarstwa realizuje program edukacyjny “Być jak Ignacy” organizowany przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach, rozpowszechnianie wiedzy na temat sylwetki Ignacego Łukasiewicza oraz przemysłu naftowego i gazowego oraz popularyzacja wiedzy na temat innych polskich naukowców - ich wynalazków, odkryć i dokonań, a tym samym - popularyzacja nauk matematyczno-przyrodniczych i historii polskiej myśli technicznej, kształtowanie postaw patriotycznych, promowanie działań edukacyjnych opartych na aktywnym doświadczaniu, obserwowaniu, tworzeniu sytuacji bliskich naukowym dziedzinom wiedzy.

Koło Naukowe pod nazwą „Tajemniczy Ogród” działa w Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Ogród Jordanowski” w Kozienicach i podczas zajęć „Modelarstwa” realizuje projekt edukacyjny: Być Jak Ignacy. Realizując etap: „Wielkie Maszyny”, uczestnicy zauważyli, że urządzenia zabawowe na placu zabaw są właściwie maszynami prostymi. Wszystkie maszyny proste mają za zadanie pomóc człowiekowi w wykonywaniu pracy, czy to poprzez zmniejszenie wkładanego wysiłku, czy to poprzez zmianę kierunku lub zwrotu przykładanej siły tak, aby wykonanie pracy stało się po prostu wygodniejsze. Natomiast urządzenia zabawowe, które działają na zasadzie maszyn prostych, mają za zadanie uatrakcyjnienie najmłodszym znakomitej zabawy.

Zrodził się pomysł aby na terenie placu zabaw stworzyć ścieżkę dydaktyczną: „Maszyny proste do zabawy”. Grupy przedszkolne i klasy szkolne mogą zaplanować wizytę na terenie „Ogrodu Jordanowskiego” podczas, której otrzymają zestaw materiałów przydatnych do identyfikacji urządzenia zabawowego z konkretną maszyną prostą.