Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

Radomskie

Inwestycje i zadłużenie bliskie zeru

czwartek, 18 sierpnia 2022 20:21 / Autor: Radosław Mizera
Inwestycje i zadłużenie bliskie zeru
Radosław Mizera

Ostatnia sesja Rady Powiatu Radomskiego była poświęcona głównie inwestycjom drogowym, ale również sprawom finansowym. Systematycznie spada zadłużenie powiatu, a w 2023 roku może ono wynieść zero złotych.

– Zakończyło się bardzo ważne przedsięwzięcie, jakim było wdrożenie cyfrowego systemu komunikacji społecznej i zarządzania oświatą w Powiecie Radomskim. W niezwykle krótkim czasie, bo w ciągu 3 miesięcy zostały wdrożony system zarządzania powiatową oświatą z możliwością rozszerzenia go również o szkoły gminne, system e-usług oraz zakupy sprzętu komputerowego i audiowizualnego, w tym studia telewizyjnego. Oprócz tego około 200 pracowników szkół i poradni podniosło swoje kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach z obsługi systemu. Na ten projekt otrzymaliśmy 4,4 miliona złotych z Polskiego Ładu, w lipcu zadanie zostało rozliczone pod względem rzeczowym i finansowym – mówił Waldemar Trelka.

Oprócz tego samorząd powiatowy, w ramach kolejnych naborów z Polskiego Ładu, otrzymał promesy z Banku Gospodarstwa Krajowego na dalszą rozbudowę szkoły specjalnej w Chwałowicach (3,6 miliona złotych), modernizację i rewitalizację najstarszych budynków nowego szpitala powiatowego w Pionkach (10,2 miliona złotych) oraz modernizację budynku “zielonego” technikum w Pionkach (5 milionów złotych). W przypadku szpitala, w dniu 5 sierpnia został już ogłoszony przetarg na roboty budowlane.

Kolejna inwestycja, która ma na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz energooszczędność, to modernizacja oświetlenia w budynkach Starostwa Powiatowego, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych i Wydziału Geodezji. Wszystkie źródła światła mają zostać tam wymienione na energooszczędne. Władze powiatu złożyły wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na kwotę 98,7 tysięcy złotych, czyli 90 procent wartości zadania (łączny koszt to 109,6 tysięcy złotych).

Samorząd powiatowy przekazał również dwa nowe 9-osobowe busy, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach do Domu Pomocy Społecznej w Jedlance (renault za 210 tysięcy złotych) oraz Zespołu Szkół i Placówek w Chwałowicach (mercedes za 241 tysięcy złotych). Powiat otrzymał na ten cel dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – po 105 tysięcy złotych na każdy z pojazdów.

Bez zakłóceń i opóźnień przebiegają budowy sali gimnastycznej przy liceum w Pionkach (obiekt jest praktycznie gotowy, czeka na odbiory techniczne), Powiatowego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Krzyżanowicach (zakończenie prac jesienią tego roku) oraz drugiego, dwupiętrowego pawilonu szpitala w Pionkach (koniec prac planowany na grudzień tego roku).

Dwie drogi w gminie Jastrzębia

Powiat Radomski otrzymał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości ponad 2,8 miliona złotych na przebudowę drogi powiatowej Wojciechów – Kozłów – Rajec Szlachecki w gminie Jastrzębia. Na odcinku 5,8 kilometra zostanie poszerzona jezdnia, wykonana ścieżka rowerowa i chodniki, rowy odwadniające oraz zjazdy i skrzyżowania z innymi drogami. Wykonawca, firma Budromost, rozpoczął tam prace 16 sierpnia.

W związku z tym radni musieli przenieść kwotę 1,6 miliona złotych, zarezerwowaną wcześniej w budżecie na wspomnianą inwestycję, aby przeznaczyć ją na inne zadanie. Jest nim remont 1,3- kilometrowego odcinka drogi powiatowej Wierzchowiny – Lisów w gminie Jedlińsk. Cena najkorzystniejszej oferty, przedstawionej przez wykonawców wynosi 1,56 miliona złotych.

Trwają prace związane z rozpoczęciem remontów trzech odcinków dróg powiatowych:

w gminie Wierzbica (Kowala – Ruda Wielka – Wierzbica) o długości blisko 1,3 kilometra

w gminie Kowala (Zakrzew – Wolanów – Augustów) o długości 300 metrów,

w gminie Wolanów (Wolanów – Kończyce) o długości 1,2 kilometra.

Zadłużenie powiatu bliskie zeru

Waldemar Trelka – starosta radomski poinformował również radnych o bardzo dobrej i stabilnej sytuacji budżetu powiatu.

– Realizacja dochodów za I półrocze powyżej 51 procent jest kolejnym argumentem za tym, aby Zarząd Powiatu podjął decyzję o rezygnacji z zaciągania planowanego na ten rok kredytu długoterminowego. Przypomnę, że po poprzedniej władzy odziedziczyliśmy 18,7 miliona złotych zaciągniętych wcześniej kredytów. Zobowiązania z tego tytułu na koniec 2022 roku wyniosą 3,25 miliona złotych. Jeśli ta dobra passa utrzyma się, to na koniec 2023 roku stan zadłużenia powiatu wyniesie zero złotych – mówił starosta.

Według informacji skarbnik powiatu, stan zadłużenia na koniec 2022 roku w stosunku do roku 2012 będzie niższy o ponad 11,3 miliona złotych. Wskaźnik odniesienia długu do dochodów powiatu spadł znacząco z 12,9 do 1,6 procent.