REGION
Czym charakteryzuje się rynek pracy w Radomiu?
Radom jest drugim pod względem wielkości miastem w województwie mazowieckim. Zamieszkuje go niespełna 214 tys. osób. Niestety sytuacja na tutejszym rynku zatrudnienia nie należy do najlepszych w kraju. W mieście stopa bezrobocia utrzymuje się na wysokim poziomie. Mimo to istnieją branże, w których pracodawcy mogą mieć trudność z pozyskaniem pracowników. Co warto zatem wiedzieć o radomskim rynku pracy?
Ogólna charakterystyka rynku zatrudnienia w Radomiu
Rynek pracy w Radomiu przeżywa dość trudny czas. Widać to po stopie bezrobocia w mieście. Dodatkowy wpływ na niekorzystną sytuację miała na pewno pandemia koronawirusa. I tak w lipcu 2021 roku bezrobocie rejestrowane osiągnęło tu dwucyfrowy wynik – było to aż 11,2%. Obecnie sytuacja na szczęście nieco się poprawiła. Odsetek bezrobotnych w lipcu 2022 roku wyniósł bowiem 9,5%. Daje to pozytywne perspektywy na przyszłość, choć w skali całego kraju wciąż stanowi wysoki wynik (w analogicznym okresie w Polsce stopa bezrobocia wyniosła 4,9%). Warto jednak podkreślić, że od samego końca stycznia do końca lipca 2022 roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Radomiu zmniejszyła się o 2210 osób.
Znalezienie zatrudnienia w Radomiu wciąż może być dość trudne. Często trzeba uzbroić się w cierpliwość i na bieżąco śledzić różnorodne oferty pracy pojawiające się na wielu ogólnopolskich oraz lokalnych portalach z ogłoszeniami, a także na stronach agencji zatrudnienia, np. https://www.randstad.pl/znajdz-prace/mazowieckie/radom. Warto przy tym wiedzieć, w których zawodach najłatwiej o zdobycie zajęcia zarobkowego.
Które profesje są deficytowe w Radomiu?
W Radomiu dość prężnie działają firmy z obszaru przemysłu metalowego, handlu oraz działalności o charakterze usługowym. Na pewno to właśnie w nich warto szukać tu zatrudnienia. Dobrą wskazówkę co do branży, w której można dostać pracę, stanowi coroczna prognoza „Barometr zawodów”, wskazująca m.in. zawody deficytowe, w których łatwo o zdobycie zajęcia zarobkowego. Według danych wynikających z badania przeprowadzonego w 2022 roku wyjątkowo poszukiwani są w Radomiu przedstawiciele branży medycznej oraz oświaty, a więc lekarze i pielęgniarki oraz nauczyciele, zwłaszcza przedmiotów zawodowych. Oprócz tego w deficycie znajdują się m.in. wykwalifikowani robotnicy, w tym: dekarze, zbrojarze, cieśle, stolarze, budowlańcy, monterzy, murarze czy mechanicy. Z analizy wynika też, że pracodawcy w Radomiu poszukują m.in.: kierowców, fizjoterapeutów, dentystów, pracowników e-commerce, specjalistów ds. marketingu oraz psychologów.
Kto może mieć największe trudności ze znalezieniem pracy w Radomiu?
Według badania „Barometr zawodów 2022” w Radomiu istnieją profesje deficytowe, czyli zawody, w których liczba kandydatów przekracza zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy. Spore problemy ze znalezieniem zatrudnienia czekają na ekonomistów, obuwników, a także pracowników biurowych i administracyjnych (w tym specjalistów z tego zakresu).