Radomskie
Leśnicy dbają o miejsca pamięci
Cmentarze, mogiły, pomniki, krzyże. Ponad 460 takich obiektów związanych z historią znajduje się na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
W zasięgu działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu znajduje się ponad 460 obiektów upamiętniających wydarzenia historyczne. Są to cmentarze, mogiły, pomniki, krzyże i inne obiekty. Związane są z okresem powstania styczniowego, I i II wojną światową, okresem powojennym. Upamiętniają ludzi i wydarzenia - mówi Edyta Nowicka, rzecznik prasowy RDLP w Radomiu. Leśnicy pielęgnują takie miejsca i dbają o zachowanie pamięci społecznej. Znaczna część pomników i tablic pamiątkowych powstawała i nadal powstaje przy znacznym zaangażowaniu Lasów Państwowych - dodaje Edyta Nowicka.
W dowód uznania za te działania RDLP w Radomiu otrzymała między innymi złoty medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, medal Pro Patria, tytuł i nagrodę Świadek Historii - wylicza Edyta Nowicka, rzecznk RDLP w Radomiu.
Do poznawania historii i lasów regionu przydatna jest też utworzona przez leśników strona internetowa Las historii. Czy wiesz, że?, dostępna również w aplikacji mobilnej. Można ją pobrać ze strony internetowej http://rdlpradom.treespot.pl.
Warto dodać, że w siedzibie RDLP w Radomiu przy ul. 25 Czerwca, wpisanej do rejestru zabytków, funkcjonuje sala historii leśnictwa radomsko-kieleckiego.