REGION
Trening umiejętności społecznych - co to jest?
(artykuł sponsorowany)
Trening umiejętności społecznych w Warszawie, inaczej TUS, wbrew błędnemu myśleniu, nie jest przeznaczony tylko dla dzieci. Często zdarza się, że dorośli również potrzebują wziąć udział w TUS, aby móc nauczyć się reagować na swoje emocje, czy współpracować w grupie. Młodsze grupy uczestników są faktycznie bardziej podatne na uczenie się, więc dzieciom będzie łatwiej odbywać takiego typu zajęcia, jednak nie warto się zniechęcać do nich mając trochę więcej lat, ponieważ po starszych uczestnikach również widać poprawę.
Co to jest trening umiejętności społecznych?
TUS jest odbywaniem grupowych zajęć, które mają na celu poprawienie funkcjonowania w społeczeństwie oraz wpłynięcie na zachowania niepożądane w środowisku. Zajęcia idealnie się nadadzą dla osób mierzących się z codziennymi problemami komunikowania się z innymi, niską pewnością siebie oraz brakiem asertywności. Są one specjalnie polecane dla osób posiadających spektrum autyzmu, ADHD, z zespołem Aspergera, przejawiających zachowania agresywne czy trudności w podtrzymywaniu i nawiązywaniu relacji, nieśmiałych i wycofanych. Dzięki regularnemu uczęszczaniu na treningi osiągnie się widoczną zmianę na tle reagowania na swoje emocje czy komunikowania się z innymi. Podział na grupy, w jakich odbywają się zajęcia odbywa się ze względu na wiek uczestników oraz rozpoznanych u nich problemów.
Trening umiejętności społecznych - co daje?
Trening umiejętności społecznych w Warszawie pomaga uczestnikom funkcjonować w dzisiejszym społeczeństwie, w którym oczekuje się bardzo dużo od wszystkich. Pomaga przy znalezieniu zdrowych sposobów na odreagowywanie napięć emocjonalnych i fizycznych, uczy sposobów pomagających przy koncentracji i utrzymywaniu jej. Zajęcia również skupiają się na tym, aby uczyć uczestników hamowania nieakceptowanych przez społeczeństwo zachowań i spontanicznych reakcji oraz pomaga kształtować samoocenę. Ważnym i bardzo kluczowym zadaniem prowadzących zajęcia jest wprowadzenie bezpiecznej i swobodnej przestrzeni dla uczestników, aby pozwoliło to im zdobywać dobre doświadczenia, które mogą potem zaowocować w życiu codziennym, w pracy i szkole.
Jak mogą przebiegać zajęcia?
Kluczem w osiągnięciu zamierzonych efektów jest przebieg samych zajęć. Trzeba wiedzieć czego można się na nich spodziewać idąc na nie pierwszy raz. Składy grup są od samego początku do końca takie same (chyba że ktoś zdecyduje się zrezygnować z treningów), nikt nowy nie może dołączyć do grupy, która już rozpoczęła TUS, a zajęcia trwają na ogół między godziną a dwiema, zamykając się w kilku - kilkunastu spotkaniach. Podczas treningów mogą pojawić się takie elementy ćwiczeń jak na przykład odgrywanie scenek, do których terapeuta wyznacza im role i przydziela kwestie. Po zakończeniu scenki cała grupa ma przeanalizować zaprezentowane im zachowania. Terapeuta i grupa mogą wtedy ocenić i wskazać, które zachowania i wypowiedzi były wyrażone w sposób nacechowany agresją, które są pasywne, a które asertywne. Podczas zajęć są zadania do pracy w podgrupach lub parach. Mogą odbywać się mini wykłady. Bardzo ważna jest obserwacja nie tylko siebie, ale również innych członków grupy, sposobu, w jaki oni się komunikują z ludźmi z otoczenia. Trener może przydzielać zadania, które powinno się realizować poza zajęciami, aby utrwalać sobie zdobyte umiejętności w naturalnym środowisku. Nigdy nie pracuje się nad kilkoma zachowaniami naraz, ponieważ nie przynosi to takich efektów. Pracę zaczyna się z jednym problemem i doprowadza się na treningach do jego poprawy. To stopniowe wprowadzanie zmian zwiększa szanse na zmianę zachowania pacjenta.
Podsumowując
W jakich obszarach pomaga TUS? Pomaga rozwinąć asertywność, która jest bardzo potrzebną i istotną umiejętnością. Pozwala ona dbać o swoje potrzeby, szanując przy tym drugą osobę. Nie tylko osoby uległe potrzebują wypracować w sobie dobrą asertywność, ale również i te, które mają problem z agresją i są asertywni w sposób krzywdzący dla innych.
Uczy jak prawidłowo komunikować się niewerbalnie (mową ciała), aby było to prowadzone w sposób przyjazny i bardziej otwarty oraz werbalnie (poprzez rozmawianie). Na spotkaniach terapeuta również uczy jak prawidłowo powinien przebiegać proces rozwiązywania konfliktów i problemów. Przychodnia psychiatryczna w Warszawie oferuje różnorodne terapie, które pomagają pacjentom ograniczyć objawy chorób.
(artykuł sponsorowany)