Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: bł. Maria Klementyna Annuarita Nengapeta, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 29 listopada 2024

REGION

Recepta elektroniczna – innowacja, która zmieniła oblicze medycyny

poniedziałek, 13 lutego 2023 15:23 / Autor: Reklama
Recepta elektroniczna – innowacja, która zmieniła oblicze medycyny
Reklama

(artykuł sponsorowany)

Recepta elektroniczna to rozwiązanie, które wprowadzono w 2020 roku jako sposób na zażegnanie problemów, które dotyczyły recept papierowych. Niewyraźnie lekarskie pismo, możliwość popełnienia błędu – to wszystko sprawiało, że tradycyjne recepty trzeba było pożegnać raz na zawsze. Na szczęście e-recepty godnie je zastąpiły i szybko zostały docenione przez pacjentów.

Telekonsultacja jako uzupełnienie recepty

Nie ma co ukrywać – lekarze w dzisiejszych czasach są bardzo zajęci. Do najlepszych specjalistów ustawiają się długie kolejki, a na wizytę nieraz trzeba czekać nawet kilka miesięcy. W przychodniach i szpitalach wciąż brakuje personelu. Z tego powodu coraz większa liczba pacjentów zaczyna doceniać telekonsultacje. Dzięki nim można znacznie przyspieszyć możliwość skonsultowania się z wybranym specjalistą. Telekonsultacje to warta uwagi opcja nie tylko dla osób znajdujących się w nagłej, awaryjnej sytuacji, ale także dla przewlekle chorych pacjentów. Dzięki rozmowie z lekarzem przez telefon lub Internet mogą oni otrzymać receptę na stale przyjmowane leki bez konieczności każdorazowego odbywania wizyty w przychodni.

Dzięki telekonsultacji odległość do gabinetu lekarza staje się bez znaczenia. Wizytę u wybranego specjalisty można odbyć jeszcze tego samego dnia, nawet jeśli mieszka on na drugim końcu Polski.

Jeśli chodzi o telekonsultacje, to posiadają one bardzo długą listę zalet. Są to między innymi:

• możliwość otrzymania pomocy medycznej jak najszybciej, co ma szczególne znaczenie w nagłych sytuacjach,
• dostęp do wysokojakościowej opieki medycznej dla osób zamieszkałych na terenach z ograniczonym dostępem do gabinetów lekarskich,
• możliwość otrzymania e-recepty lub zwolnienia lekarskiego,
• odciążenie zatłoczonych szpitali i przychodni,
• oszczędność czasu i pieniędzy, które trzeba przeznaczyć na dojazd do gabinetu lekarza.

Pacjenci początkowo kontaktowali się z lekarzem głównie przez telefon. Miało to miejsce zwłaszcza w czasach pandemii, kiedy dostęp do opieki medycznej był znacznie utrudniony. Pomimo tego że sytuacja epidemiologiczna już się ustabilizowała, chorzy nie przestają korzystać z teleporad. Branża telemedycyny od tamtego czasu bardzo się rozwinęła – w internecie powstało mnóstwo portali, które oferują możliwość konsultacji z wybranym specjalistą. Wystarczy dysponować dostępem do internetu, by móc uzyskać fachową poradę lekarską, zwolnienie bądź też e-receptę.

Czym jest e-recepta?

Recepta elektroniczna to alternatywa dla papierowych recept, która wprowadzona do użytku została w 2020 roku. Jest już na rynku obecna od trzech lat, co oznacza, że pacjenci przyzwyczaili się do niej – śmiało można powiedzieć, że ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie systemu medycznego bez elektronicznej recepty przez Internet.

Trzeba podkreślić, że nie ma czegoś takiego, jak możliwość wyboru formy recepty. Lekarze, z nielicznymi wyjątkami, zobowiązani są do wystawiania e-recept.

Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, że elektroniczna recepta jest nośnikiem dokładnie tych samych informacji, co recepta papierowa. Zawiera dane pacjenta, dane lekarza, nazwy zalecanych leków oraz sposób ich dawkowania – te wszystkie dane, które są niezbędne do tego, by farmaceuta mógł wydać pacjentowi wybrany lek.

Pacjenci, którzy posiadają dostęp do internetowego konta pacjenta, e-receptę otrzymają w formie czterocyfrowego kodu PIN przesyłanego na ich numer telefonu. Mogą także skorzystać z poczty e-mail bądź też aplikacji mobilnej. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Jeszcze do niedawna posiadacz papierowej recepty, jeśli ją zgubił, musiał ponownie udać się do gabinetu lekarza. W przypadku recepty elektronicznej nie ma takiego ryzyka. Wszystkie informacje przechowywane są w informatycznym systemie Ministerstwa Zdrowia i pacjent w każdej chwili może zyskać do nich dostęp za pośrednictwem swojego profilu Internetowego Konta Pacjenta. Osoby, które nie posiadają dostępu do internetu, otrzymają u lekarza papierowy wydruk z kodem kreskowym.

Z kodem PIN i numerem PESEL pacjenta bądź też otrzymanym od lekarza wydrukiem, wystarczy udać się do apteki w celu realizacji recepty. Co ciekawe – można dokonać tego nie tylko w aptekach stacjonarnych, ale także internetowych.

Jak długo są ważne e-recepty?

Pacjenci, którzy nie mogą wykupić leków od razu po zakończonej konsultacji z lekarzem, bardzo często zastanawiają się, jak długo ważna jest e-recepta. Otóż, większość recept online ważnych jest przez 30 dni. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w zależności od przepisanych leków, czas ten może wynosić także 7, 120, a nawet 365 dni – warto wcześniej to zweryfikować.

Czy e-recepta jest rozwiązaniem bezpiecznym i legalnym?

Pacjenci często zadają pytanie, czy otrzymanie recepty elektronicznej za pośrednictwem internetu jest legalne. Prawda jest taka, że konsultacja internetowa w niczym nie różni się od tradycyjnej wizyty. Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, że zdecydowana większość przypadków wcale nie wymaga konsultacji ze specjalistą twarzą w twarz. Trafną diagnozę oraz plan leczenia może on wystawić na podstawie informacji uzyskanych za pośrednictwem rozmowy telefonicznej, czatu bądź też wideokonferencji.

Trzeba podkreślić, że osobą uprawnioną do wystawienia e-recepty jest wyłącznie lekarz z prawem do wykonywania zawodu. Osoby, które wybiorą rzetelną stronę internetową umożliwiającą odbycie konsultacji ze specjalistą, nie muszą martwić się o legalność tego rozwiązania. Tego typu portale nie są miejscami, w których można zwyczajnie zamówić potrzebny lek. O tym, czy e-recepta zostanie ostatecznie wystawiona, zadecyduje specjalista. Jeśli uzna on, że pozyskane od pacjenta informacje są niewystarczające, może przeprowadzić z nim dodatkową rozmowę bądź też skierować go na badania diagnostyczne.

Podsumowując, recepta elektroniczna w połączeniu z telemedycyną uznawana jest za innowacyjne rozwiązanie, który sprawdziło się doskonale na przestrzeni ostatnich lat. Aktualnie nie ma nawet rozmów dotyczących tego, aby wracać do papierowych recept.

(artykuł sponsorowany)