REGION
Ekopracownia – zielone serce szkoły
Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z województwa mazowieckiego będą mogły starać się o dofinansowanie na rozwój infrastruktury edukacyjnej. W całym kraju zostanie utworzonych 760 ekopracowni.
Celem konkursu jest stworzenie przyjaznych miejsc dla uczniów do nauki i rozwijania zainteresowań z zakresu przedmiotów przyrodniczych.
- Dostęp do rzetelnej, sprawdzonej i prawdziwej wiedzy to jest absolutnie rzecz podstawowa, jeśli myślimy o rozwoju naszego kraju. Szczególnie ważne jest utworzenie pracowni związanych z odnawialnymi źródłami energii. Jest to kluczowe w kontekście kryzysu energetycznego. Musimy mieć rzetelną wiedze na temat miksu energetycznego, który gwarantuje nam bezpieczeństwo energetyczne kraju - mówi Sergiusz Kieruzel, dyrektor Departamentu Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska:
Na utworzenie ekopracowni w całym kraju przeznaczone zostanie łącznie ponad 50 mln zł. Środki z Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trafią do szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Działania edukacyjne to dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jeden z priorytetów. Wspólny program edukacyjny, który realizujemy z Wojewódzkimi Funduszami, to kolejna propozycja NFOŚiGW która obok naszego programu finansującego działania ogólnopolskie wspiera edukację młodych pokoleń Polek i Polaków. Cieszy nas niezmiernie fakt, że dzięki przekazanym środkom na terenie każdego powiatu powstaną co najmniej dwie, interaktywne i multimedialne pracownie- przyrodnicza oraz poświęcona tematyce odnawialnych źródeł energii - dodaje Sławomir Mazurek wiceprezes NFOŚiGW:
- Chcemy, aby od nowego roku szkolnego na terenie każdego, mazowieckiego powiatu funkcjonowała jedna pracownia przyrodnicza i jedna związana z odnawialnymi źródłami energii. Zachęcamy szkoły do składania wniosków. Komisja konkursowa będzie rekomendowała do realizacji najlepsze projekty. Bardzo nam zależy na rzetelnej edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży – mówi Marek Ryszka, prezes zarządu WFOŚiGW w Warszawie.
Projekt budowy nowoczesnych ekopracowni w szkołach, realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, ma na celu kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększenie świadomości ekologicznej młodego pokolenia w zakresie: przeciwdziałania emisjom, odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnego transportu, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej.