Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Św. Jan Apostoł
Dziś jest: Piątek, 27 grudnia 2024

Przysucha

Gmina Wieniawa złożyła wnioski o sfinansowanie prac przy zabytkach

wtorek, 11 kwietnia 2023 12:57 / Autor: Radosław Mizera
Gmina Wieniawa złożyła wnioski o sfinansowanie prac przy zabytkach
foto: kościół w Skrzynnie/FB
Radosław Mizera

W ramach Polskiego Ładu, dotyczącego finansowania prac przy obiektach zabytkowych, gmina Wieniawa złożyła dwa wnioski o przyznanie dofinansowania na łączną kwotę 1,5 mln zł. W planach są prace przy świątyniach w Skrzynnie i Wieniawie.

Remont konserwatorski elewacji kościoła św. Szczepana w Skrzynnie remont elewacji północnej, południowego korpusu głównego i naw bocznych wraz z attykami.

Planowane prace konserwatorskie obejmuje naprawę rys na ścianach zewnętrznych; renowację tynków, detali architektonicznych oraz izolację ścian
fundamentowych.

Kościół św. Szczepana w Skrzynnie to świątynia wybudowana z kamienia w latach 1626–1638, następnie została rozbudowana w latach 1640–1641. Wówczas to została dobudowana kaplica Przemienienia Pańskiego. Nawa kościoła nakryta jest sklepieniami z bogatą dekoracją stiukową. W świątyni oprócz barokowego wyposażenia (pochodzącego z XVII–XVIII wieku) można zobaczyć 2 gotyckie kropielnice i gotycką rzeźbę uśmiechniętej „Pięknej Madonny” wykonanej około 1420 roku z drewna polichromowanego, obraz Matki Boskiej reprezentujący szkołę holenderską z XVI wieku.

Z kolei prace konserwatorskie zabytkowego wyposażenia kościoła św. Katarzyny w Wieniawie dotyczą dwóch obiektów: ołtarza bocznego św. Józefa i ołtarza św. Barbary – ambony. Zabytki wymagają pilnych prac konserwatorskich. Działania te mają za zadanie uratować cenne wyposażenie przed degradacją.

Pierwszy kościół drewniany postawiony został w 1264 r. Na początku XIV w. dobudowano murowaną kruchtę, zakrystię i kaplicę św. Stanisława. W II poł. XIV w. wymurowano cały kościół. W 1510 r. podniesiono cały kościół o 6 m i nadano mu formę renesansową. Świątynia ma bardzo cenne zabytkowe wyposażenie m. in. ołtarz główny, ołtarz św. Stanisława, ołtarze boczne.