REGION
Oszczędzanie w euro. Kiedy i gdzie wymieniać pieniądze na korzystnych warunkach?
(artykuł sponsorowany)
Coraz więcej osób decyduje się na trzymanie swoich oszczędności w euro, dolarach i innych walutach. Dywersyfikacja portfela wydaje się szczególnie kusząca w dobie szalejącej inflacji. Wartość polskiej złotówki maleje, co nie napawa optymizmem Polaków trzymających zapasy PLN na swoich kontach bankowych.
W jaki sposób jednak kupować EUR, aby nie wydać zbyt wiele na taką transakcję? Najlepiej jest skorzystać z rzetelnych serwisów internetowych. Warto przy tym kierować się zarówno ich wiarygodnością, jak i funkcjonalnością oraz wygodą użytkowania. Dzięki temu nie tylko znajdziesz dobrą cenę euro, ale będziesz mógł też swobodnie zarządzać swoimi pieniędzmi, przechowywanymi w stabilnych walutach.
W jaki sposób wykorzystać kurs euro, żeby na nim zaoszczędzić?
Jak zapewne się domyślasz, nie zawsze kupno euro czy dolarów się opłaca. Gdy notowania nie sprzyjają, lepiej tymczasowo wstrzymać się z wymianą. Dotyczy to sytuacji, gdy dana transakcja kosztowałaby Cię więcej złotówek niż zwykle. W takich chwilach mówi się, że dana waluta jest po prostu za droga. Wskazane jest więc przeczekanie wzrostu i dokonanie wymiany, gdy np. cena euro powróci do akceptowalnego poziomu.
Kiedy jednak można powiedzieć, że stawka jest dobra? Nie ma na to pytanie jednej, uniwersalnej odpowiedzi, bo notowania euro, dolara i innych walut dynamicznie się zmieniają. Pomocne w tym przypadku jest natomiast obserwowanie kursów w perspektywie wielu miesięcy, a czasem nawet lat. Na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/eur-pln/ możesz zobaczyć, jak zmieniał się kurs euro w danym okresie. Na tej podstawie jesteś w stanie oszacować, jaka stawka Ci się opłaca i kiedy warto dokonać wymiany.
Im tańsze euro, tym dostaniesz go więcej za swoje oszczędności w złotówkach. Następnie możesz obcą walutę przechowywać w swoim portfelu w Walutomacie lub na koncie walutowym. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zawsze możesz z tych zapasów skorzystać. Zakładając, że po czasie cena euro wzrośnie, będziesz miał szansę sprzedać je w odpowiednim momencie z zyskiem.
Czy oszczędzanie w euro, dolarach i innych walutach w dobie inflacji ma sens?
Rosnąca inflacja sprawia, że coraz więcej Polaków chętnie dywersyfikuje swój portfel oszczędnościowy. Oznacza to m.in. trzymanie zgromadzonych środków w różnych walutach. Niejednokrotnie mowa jest tu właśnie o euro bądź dolarach. Wynika to z faktu, że te dwie waluty od lat są stabilne, przez co postrzegane są jako bezpieczne. Co więcej, w przypadku EUR nie bez znaczenia jest też to, że w razie potrzeby zawsze może być to środek płatniczy podczas wyjazdu do jednego z kraju Unii Europejskiej.
Zawsze natomiast brać pod uwagę trzeba okoliczności. Gdy ceny euro gwałtownie rosną, zmniejsza się opłacalność kupna tej waluty. Ostatecznie bowiem wydasz więcej złotówek, a dostaniesz mniej EUR. Zakładając, że wzrost za pewien czas się zatrzyma, a stawka zacznie spadać, na takim działaniu można nawet stracić.
Dlaczego zakup euro online to dobre rozwiązanie?
Opłacalność zakupu obcych walut często uzależniona jest od Twojego szybkiego czasu reakcji. Niejednokrotnie spadek ceny euro trwa tylko krótką chwilę i nie jest w ogóle odnotowywany przez tradycyjne kantory. To sprawia, że transakcje o wiele lepiej jest realizować w serwisach online.
Na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/ znajdziesz notowania wszystkich najpopularniejszych walut. Sprawdzisz tam aktualną cenę euro, dolara, funta, franka i wielu innych. Jednocześnie przekonasz się, jaki jest średni kurs na świecie, a przechodząc do konkretnych par walutowych, sprawdzisz notowania na przestrzeni ostatnich miesięcy, a nawet lat. Co więcej, skorzystać możesz też z wygodnego kalkulatora, który pokaże Ci, ile euro czy innej waluty dostaniesz za daną sumę w PLN lub na odwrót.
Dodatkową zaletą internetowych serwisów, takich jak Walutomat, jest ich funkcjonalność. Platformę tę możesz obsługiwać zarówno na komputerze, jak i na urządzeniach mobilnych. Ma wygodną aplikację i system alertów, które powiadomią Cię, gdy tylko pojawi się oferta spełniająca Twoje wymagania. Wymienione środki natomiast możesz przechowywać w portfelu lub przesłać błyskawicznie na wskazane konto, sprawnie zarządzając swoimi oszczędnościami.
(artykuł sponsorowany)