REGION
Wakacje - początek akcji na przejazdach
Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wraz z końcem szkoły i początkiem wakacji rozpoczynają cykl dodatkowych działań na przejazdach kolejowo-drogowych. Podczas wszystkich wakacyjnych piątków organizowane będą akcje ulotkowe, podczas których będą przypominali kierowcom o rozsądku i zasadach bezpieczeństwa.
By wakacyjne wyjazdy i powroty były bezpieczne PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą akcję „Bezpieczny piątek”. Dodatkowe kontrole kierowców, rowerzystów i pieszych przypominają o tym jak nie należy zachowywać się na przejazdach kolejowo-drogowych.
Dzisiaj Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa wraz z kolejarzami i funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei byli obecni na przejazdach Nowogardzie, Bydgoszczy, Toruniu, Białymstoku, Częstochowie, Myszkowie, Ostródzie i Balicach. Łącznie działania przeprowadzone były na ok. 50 przejazdach.
#ŻółtaNaklejkaPLK może uratować życie
„Bezpieczne piątki” to kolejna okazja do zwrócenia uwagi na żółte naklejki umieszczone na przejazdach. To dodatkowa informacja, która może uratować życie i zapobiec tragedii na torach.
W przypadku zdarzenia lub usterki na przejeździe kolejowo-drogowym należy skorzystać z #ŻółtaNaklejkaPLK. Jest ona umieszczona na napędzie rogatkowym lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Na żółtej naklejce, są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 i numery „awaryjne”.
Dzwoniąc na numer 112, należy podać numer skrzyżowania. Dzięki temu operatorzy numeru 112 i kolejarze, jeśli to konieczne, mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. Tylko w tym roku operatorzy numeru 112 odebrali 2787 zgłoszeń z wykorzystaniem #ŻółtejNaklejkiPLK. Wśród tych zgłoszeń 181 razy zastosowano ograniczenie prędkości pociągów i polecenie ostrożnej jazdy, natomiast w 108 przypadkach by nie doszło do tragedii, wstrzymano ruch.
Za 99 proc. niebezpiecznych sytuacji na przejazdach odpowiadają kierowcy, dlatego pamiętajmy, że:
Znak STOP oznacza nakaz zatrzymania się przed torami.
Pulsujące, czerwone światło na sygnalizacji zakazuje wjazdu na tory – zakaz wjazdu za sygnalizator gdyż do przejazdu zbliża się pociąg!
Nie wjeżdżamy na przejazd, gdy nie ma możliwości zjazdu z torów.
Warto zwolnić przed każdym przejazdem, aby upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.