Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: święci Adam i Ewa, pierwsi rodzice
Dziś jest: Wtorek, 24 grudnia 2024

Radomskie

Brak aptek dyżurnych w Pionkach to nie efekt działań Starostwa Powiatowego, tylko nowych przepisów

wtorek, 09 stycznia 2024 12:05 / Autor: Monika Nowakowska
Brak aptek dyżurnych w Pionkach to nie efekt działań Starostwa Powiatowego, tylko nowych przepisów
Monika Nowakowska

Brak apteki całodobowej lub dyżurnej w mieście Pionki od 1 stycznia 2024 roku nie jest spowodowany jakąkolwiek działalnością Starostwa Powiatowego. To efekt nowych ogólnopolskich przepisów, w których w ogóle nie ma definicji “apteki całodobowej”, a dyżury aptek zostały ograniczone do kilku godzin po jej zamknięciu. Nowe prawo nie pozwala również na finansowanie dyżurów aptek w Pionkach przez Powiat Radomski.

Właściciele aptek na terenie powiatu już od dłuższego czasu twierdzili, że nie mają odpowiedniej liczby pracowników, aby zapewnić dyżury nocne i świąteczne, a liczba pacjentów kupujących leki w tym czasie jest bardzo mała - mówi Marcin Genca,  rzecznik starosty radomskiego:

W Pionkach problem jest od dawna

W lipcu 2023 roku ze stałych dyżurów zrezygnowała znana apteka w Pionkach, która przez całe lata była tam placówką dyżurną. Wówczas Zarząd Powiatu nie wyraził zgody na rezygnację pionkowskich aptek z dyżurów do końca 2023 roku.

To właśnie Starostwo Powiatowe przeprowadziło wtedy pilne konsultacje z władzami samorządowymi, w tym burmistrzem miasta Pionki oraz izbą zawodową aptekarzy, a także samymi właścicielami aptek. W rezultacie 11 sierpnia 2023 roku Rada Powiatu przyjęła nową uchwałę, zgodnie z którą został przyjęty system dyżurów naprzemiennych dla 7 aptek w Pionkach. Było to rozwiązanie kompromisowe dla wszystkich stron, a także najbardziej wygodne dla mieszkańców. Obowiązywało do końca 2023 roku – do czasu zmiany przepisów ogólnopolskich.

Decyduje właściciel apteki

Nowe przepisy nie nakazują właścicielom aptek w powiecie radomskim obowiązku dyżurowania, ale możliwość dowolnego kształtowania swojego czasu pracy. Dlatego nie jest wykluczone, że któraś z 7 aptek w Pionkach zacznie sama pełnić dyżur w porze nocnej lub w święta, ponieważ jest na to zapotrzebowanie społeczne, a liczba klientów może być w tym czasie większa. Nie będzie to jednak zależne od Starostwa Powiatowego, tylko od decyzji właściciela apteki. Na takiej zasadzie funkcjonuje np. jedna z aptek w Iłży, która jest czynna w niedzielę do południa, a mieszkańcy mają możliwość zaopatrzenia się w leki w nagłych przypadkach. Dodatkowo właściciele aptek z Pionek mogą sami porozumieć się w sprawie wprowadzenia systemu dyżurów naprzemiennych, podobnego do tego, jaki stworzyło radomskie Starostwo, a który obowiązywał do końca 2023 roku.

Nowe przepisy są jednoznaczne

Warto dodać, że w nowych przepisach nie ma w ogóle pojęcia „apteka całodobowa”, a same dyżury aptek zostały określone w ustawie na czas 2 lub 4 godzin po zwyczajowym czasie pracy placówki.

Opinie prawne radców prawnych Starostwa Powiatowego w Radomiu, ale też Związku Powiatów Polskich stwierdzają wprost, że nowa ustawa nie pozwala Starostwu Powiatowemu w Radomiu nie tylko na ustalanie dyżurów aptek, ale również na ich finansowanie. Dlaczego? Po pierwsze apteki z powiatu nie mają już obowiązku przesyłania rozkładów godzin swojej pracy, co automatycznie wyklucza możliwość stworzenia harmonogramu dyżurów przez Starostwo. Powiat nie może również dobrowolnie finansować dyżurów aptek – nie pozwala na to literalne brzmienie przepisu, wykluczającego powiaty obwarzankowe z tej regulacji. Zapisy nowego Prawa farmaceutycznego mówią jednoznacznie, że wszystkie działania dotyczące pracy i finansowania aptek mają zastosowanie w mniejszych powiatach – “(…) z wyłączeniem powiatu mającego swoją siedzibę w sąsiadującym mieście na prawach powiatu.”.