Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

Mazowsze

Jedyna taka noc w roku

piątek, 17 maj 2024 13:14 / Autor: Elżbieta Warchoł
Jedyna taka noc w roku
foto: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Przed nami Noc Muzeów, którą w tym roku obchodzimy 18 maja 2024 roku – w Międzynarodowym Dniu Muzeów. Mazowieckie placówki przygotowują wiele atrakcji i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Warto więc zaplanować sobotni wieczór na kulturalną rozrywkę.

– Taka noc zdarza się raz w roku! – mówi marszałek Adam Struzik. – Nocne zwiedzanie, koncerty, warsztaty, wyjątkowe spotkania z artystami i wiele innych atrakcji. W nocy z soboty na niedzielę 18 maja placówki kultury otworzą swoje podwoje, będzie można w niepowtarzalnym klimacie zwiedzić wszystkie muzealne zakamarki – zaprasza Adam Struzik.

Noc muzeów w stylu Ferdydurke

Muzeum Gombrowicza we Wsoli zaprasza w piątek, 17 maja na cykl spotkań pt. „Ferdydurki”. Gośćmi będą Mateusz Damięcki i Klaudia Kiercz-Długołęcka. Placówka pokaże „Ferdydurke”. Będzie można zobaczyć wystawę prac artystycznych nawiązującą do powieści i posłuchać fragmentów czytanych przez Mateusza Damięckiego. Tego dnia muzeum czynne będzie od godz. 10. Noc muzeów rozpocznie się o godzinie 19. Ekspozycje można zwiedzać do godz. 23.

Noc w cieniu samurajów
Odwiedzający Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie będą mieli okazję nie tylko obejrzeć wystawę „Miecze japońskie”, lecz także zobaczyć pokazy walki na miecze i wysłuchać prelekcji specjalistów. Zwiedzanie wystaw będzie możliwe w godzinach od 18 do 00.30. Wstęp bezpłatny.

Strach ma wielkie oczy
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na noc w klimacie PRL. Przewidziane są też warsztaty, konkursy i koncerty zespołu Sploty – „Przeboje PRL”. Muzeum zaprasza zwiedzających od 18.30. Będzie czynne do północy. Oprócz tego, jak co roku spojrzymy w gwiazdy podczas pokazów astronomicznych „Aleją Gwiazd", odbędzie się konkurs na imię dla muzealnej Kapibary i quiz wiedzy o historii Muzeum

Noc Muzeów w biały dzień
Na Noc Muzeów w Biały Dzień zaprasza Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Tam atrakcje zaczną się już o godz. 13. Wśród propozycji są koncert „Szymborskiej jazzPoems”, „Czarna Sztuka w Czarnym Lesie” – spotkanie z dawnym drzeworytem i drukiem czy strefa sztuki dla dzieci. Placówka zachęca do zabrania koców i koszy piknikowych oraz do wspólnego pieczenia kiełbasek. Noc Muzeów w Czarnolesie skończy się o 22. Cena wstępu – 1 zł.

Nikifor w Ostrołęce
Podczas nocy w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce poznamy twórczość Nikifora Krynickiego, wysłuchamy koncertu „Muzyka Karpat” w wykonaniu zespołu Lipka i Przyjaciele, a także obejrzymy widowisko „Niki4 YOU” w wykonaniu zespołu RB Trio. Nie zabraknie warsztatów artystycznych, krzyżówek, zgadywanek, stoisk z biżuterią artystyczną czy restauracji uzdrowiskowej prowadzonej przez mistrzów kuchni z ZSZ nr 4 w Ostrołęce. Wstęp – 1 zł.

Noc z literaturą
W siedzibie Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie odbędą się spotkania tematyczne związane z wystawą „Adam Mickiewicz 1798–1855”. Na tę noc atrakcje przewidziały też dwa oddziały Muzeum Literatury – Muzeum Marii Dąbrowskiej i Muzeum Andrzeja Struga. Zainteresowani będą mogli uczestniczyć w spacerach tematycznych z kustoszami. Przewidziane jest też zwiedzanie domów pisarzy, oglądanie przygotowanych pokazów oraz udział w zabawach literackich.

Muzyka kołem się toczy – także nocą
To warsztaty dla dzieci, które na sobotni wieczór (już od godz. 17) przygotowało Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu. Przewidziane jest także zwiedzanie ekspozycji, a o godz. 20 zagra „Alegancka Kapela”.

Tango Milonga w tę jedyną noc
Na Noc Muzeów zaprasza też Muzeum Niepodległości w Warszawie. Zaplanowano koncert piosenek retro w wykonaniu Alicji Grabowskiej na balkonie pałacu. W repertuarze przedwojenne przeboje, takie jak „Tango Milonga” czy „Ach, jak przyjemnie. Wśród pozostałych atrakcji są m.in. zwiedzanie wystaw stałych i czasowych. Start o godz. 19.

Noc w klimacie PRL
W ogólnopolskiej akcji bierze też udział Muzeum Regionalne im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach. W programie są m.in. konkurs na najlepszy strój z epoki oraz gry komputerowe i telewizyjne z okresu późnego PRL-u. Muzeum zachęca do przebrania się w strój z minionej epoki – najlepszy zostanie nagrodzony! Ocenie podlega przebranie, oryginalność, wierność stylistyce epoki, a także dodatki i ogólne wrażenie.

Opinogóra nocą
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zaprasza na warsztaty dla rodzin z dziećmi w Folwarku, plenerowy spektakl "Pan Tadeusz" i zwiedzanie krypt Krasińskich. Aby ułatwić uczestnikom dotarcie, zapewniono bezpłatną komunikację z Ciechanowa i powrót z Opinogóry. Start o godz. 18.

Noc muzeów na sportowo
Miłośnikom sportowych wrażeń przypadnie do gustu oferta Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, które przygotowało m.in. spotkania z olimpijczykami – Robertem Korzeniowskim (zakończone treningiem) i Kajetanem Broniewskim. Odbędzie się też kilka pokazów: ergometrów wioślarskich z Kajetanem Broniewskim, sportów osób z niepełnosprawnościami, karate, walki na miecze świetlne z Akademia Saber Arts.

Ciechanowska Noc Muzeów
Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie przygotowało na tę noc wiele atrakcji. W Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie wieczór zacznie się od warsztatów „W pracowni alchemika”. O każdej pełnej godzinie na dziedzińcu będzie można oglądać pokazy uzbrojenia rycerskiego czy wyposażenie wojskowe. O godz. 22 odbędzie się pokaz kaskaderski. Będą gry i zabawy dla najmłodszych.

Z kolei w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie o godz. 18 odbędzie się koncert uczniów i absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Ciechanowie. O godz. 21 będzie można obejrzeć teatr ognia Pi-Art. Manufaktury Artystycznej z Krakow

Noc muzeów na wsi mazowieckiej
Przez cały dzień, aż do zmroku, w zabytkowych obiektach skansenu Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” poświęconą tradycji i obrzędowości ludowej związanej z okresem wiosennym. Odbędą się pokazy wiejskich zajęć domowych i gospodarskich oraz ludowego rękodzielnictwa i rzemiosła, warsztaty i zabawy dla najmłodszych. Chętni będą mogli wziąć udział w grze terenowej.

Uzbecka noc na zamku w Liwie
Swoje podwoje otworzy też Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie. Będzie można obejrzeć kolekcję broni w dworze barokowym i wystawy w piwnicach gotyckich oraz na zamkowej wieży. Atrakcją będzie wizyta ambasadora Republiki Uzbekistanu i możliwość spróbowania przysmaków kuchni uzbeckiej, a także pokaz szermierki średniowiecznej. Na śmiałków czeka nocne zwiedzanie podzamcza z pochodniami śladami władców Mazowsza i liwskiego zamku. Start o godz. 16.

Wirtualna Noc Muzeów w PME
W Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie będzie można obejrzeć wystawy stałe i czasowe. Do placówki będzie można przyjść z czworonożnymi przyjaciółmi. Dodatkową atrakcją będzie wystawa VR prezentowana przez Millennium Docs Against Gravity. W ramach MDAG Vision na zwiedzających będzie czekało aż sześć wyjątkowych doświadczeń.

Kolejowa Noc Muzeów
Stacja Muzeum w Warszawie zaprasza od godz. 19 na Kolejową Noc Muzeów, której motywem przewodnim będzie XX-lecie międzywojenne na kolei. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji, m.in. spotkania z kolejarzami, zajęcia edukacyjne, gry planszowe, przejazdy symulatorem, spotkania z autorami książek o tematyce związanej z kolejami. Oprowadzanie po muzeum będzie się odbywać z przewodnikami w strojach z epoki. Będzie też okazja wirtualne zwiedzić kabinę maszynisty i przejazdy symulatorem lokomotywy.

Lista instytucji kultury, w których można ciekawie spędzić wieczór z 18 na 19 maja, jest bardzo długa. Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych placówek.