Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Różańcowa
Dziś jest: Poniedziałek, 07 października 2024

REGION

Laureaci konkursów Mazowiecka Lady D. i Mazowiecki Gentelman D.

sobota, 15 czerwca 2024 08:36 / Autor: Monika Nowakowska
Laureaci konkursów Mazowiecka Lady D. i Mazowiecki Gentelman D.
foto: MCPS
Monika Nowakowska

Pięć kobiet otrzymało tytuł „Mazowieckiej Lady D.”, a sześciu mężczyzn – „Mazowieckiego Gentlemana D.”. Wśród wyróżnionych jest Jan Żuchowski z Kozienic. Wszyscy inspirują do pokonywania wielu barier zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej już po raz piąty zorganizowało konkurs o tytuł „Mazowieckiej Lady D. im. Krystyny Bochenek”. W tym roku po raz trzeci nagradzani są również mężczyźni, którzy walczyli o tytuł „Mazowieckiego Gentlemana D.”. Oba konkursy odbywają się pod patronatem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika.

– Aktywne osoby z niepełnosprawnościami zazwyczaj nie chcą być postrzegane przez pryzmat swojej niepełnosprawności. Dla wyłonionych laureatów, jak i osób nominowanych do tytułów Lady D. i Gentleman D., ważne jest to, co osiągają w życiu osobistym lub w pracy. Wszyscy uczestnicy konkursu pokazują swoim życiem, jak doskonale można funkcjonować w świecie, mimo że nie zawsze jest on dostosowany – powiedziała Anna Katarzyna Brzezińska z zarządu województwa mazowieckiego.

Wyróżniamy, tych którzy przełamują bariery

– W tym roku po raz trzeci szukaliśmy nietuzinkowych osób wśród mężczyzn z niepełnosprawnościami. Zarówno kandydaci, jak i laureaci konkursu przełamują swoje słabości i często udowadniają, że niemożliwe nie istnieje. Mazowieckiemu Centrum Polityki Społecznej przypadł zaszczyt docenienia ich ciężkiej pracy oraz inspirujących postaw – zaznaczył Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Oba tytuły: Mazowiecka Lady D. i Mazowiecki Gentleman D. nawiązują do angielskich wyrażeń Lady Disabled (Dama Niepełnosprawna) i Gentleman Disabled (Gentleman Niepełnosprawny). Otrzymują go osoby nagrodzone w sześciu kategoriach: „Dobry Start” (dla osób w wieku od 15 do 26 lat), „Kultura i Sztuka”, „Sport”, „Życie Społeczne” (dla działających na rzecz społeczności lokalnych i ich mieszkańców w organizacjach pozarządowych lub instytucjach), „Życie Zawodowe” oraz znanej tylko w mazowieckich edycjach „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami” i „Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami”– przeznaczonych dla osób pełnosprawnych, które podejmują działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.

W tym roku w obu konkursach zgłosiło się 31 osób.

– Za nami kolejna gala. Jak co roku wybór laureatów nie był prosty, ponieważ wszyscy uczestnicy konkursu to niezwykle inspirujące osoby, które realizują swoje pasje życiowe mimo napotykanych barier. Ich życiorysy to duża dawka inspiracji dla innych – powiedział Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób z niepełnosprawnościami.

Laureatki konkursu „Mazowiecka Lady D.”

W przypadku tytułu dla kobiet nie było zgłoszeń w kategorii „Dobry Start”, dlatego laureatki reprezentują pięć kategorii.

Mariola Niecikowska (Łomianki) została nagrodzona w kategorii „Życie Społeczne”. Laureatka od lat poświęca swój czas na organizowanie obozów i warsztatów dla osób z niepełnosprawnościami. Mimo własnej niepełnosprawności, nieustannie działa na rzecz integracji i wsparcia osób z różnymi dysfunkcjami. Zbierając fundusze od sponsorów, zabiegając o dotacje i korzystając z funduszy osiedlowych, organizuje warsztaty i obozy, które są dla wielu osób z niepełnosprawnościami nie tylko możliwością rozwoju, ale również szansą na poznanie nowych osób i przełamanie swoich ograniczeń.

Laureatką w kategorii „Kultura i Sztuka” została Agnieszka Truszkowska (Warszawa) – psycholożka, założycielka Stowarzyszenia TAOW, organizatorka bezpłatnych wernisaży, które aranżuje zgodnie z zasadami dostępności. Zajmuje się również poradnictwem dla członków i ich rodzin, integracją międzykulturową, lobbowaniem w imieniu praw osób z niepełnosprawnościami oraz zwierząt.

W kategorii „Sport” nagrodę otrzymała Karolina Strawińska (Warszawa). Od 2015 roku spełnia się jako współzałożycielka fundacji „Mam tę moc”, której celem jest profilaktyka, podnoszenie sprawności fizycznej oraz rehabilitacja osób z niepełnosprawnościami i chorych. Pani Karolina była związana przez wiele lat z lekkoatletyką, a w szczególności z rzutem dyskiem oraz pchnięciem kulą. Na początku 2022 roku postawiła przed sobą następne wyzwanie i zaczęła trenować nową dyscyplinę – szermierkę na wózkach. Szybko osiągnęła wysoki poziom i już w 2023 roku wraz z kobiecą drużyną szablową wywalczyła brązowy medal na Mistrzostwach Świata.

Laureatką w kategorii „Życie zawodowe” została Marta Jackowska (Murowaniec), Laureatka realnie jest zaangażowana w działalność na rzecz swojej społeczności. Aktywnie angażuje się w codzienne życie warsztatu terapii zajęciowej (WTZ), wspiera swoich kolegów i koleżanki, chętnie bierze udział w dodatkowych projektach, jakie realizowane są przez WTZ.

Nagrodę w kategorii „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami” otrzymała Bożena Okuń (Pruszków). Jej kariera w banku rozwijała się w najlepsze, gdy uzyskała diagnozę autyzmu dla swoich dwóch synów. Na siedem lat porzuciła pracę, by zająć się terapią dzieci. Od 2011 roku zaangażowała się w pracę Fundacji Toto Animo, która działa na rzecz osób z autyzmem i ich rodzin w powiecie pruszkowskim i okolicach. Współtworzyła Fundację Kraina OZA, która uzupełnia działalność Fundacji Toto Animo na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz lokalnej społeczności. Utworzyła klub dla osób z autyzmem „Ku samodzielności”, który przekształcił się w klub pod nazwą Błękitny Domek.

Laureaci konkursu „Mazowiecki Gentleman D.”

W tym roku po raz trzeci o honorowy tytuł mogli powalczyć mężczyźni. Męska edycja konkursu również składała się z sześciu kategorii i tylu laureatów wybrano.

W kategorii „Życie Społeczne” tytuł otrzymał Jan Żuchowski (Kozienice), który w wieku 7 lat w wyniku wypadku komunikacyjnego stracił lewą nogę. Od najmłodszych lat zmagał się z bólem i trudnościami życia, które napotykał ze względu na swoją niepełnosprawność. Mimo tego z zaangażowaniem działał społecznie w ZHP i PTTK, był inicjatorem i organizatorem młodzieżowych rajdów górskich w Karkonoszach i Górach Stołowych dla osób z niepełnosprawnościami. We wrześniu 2018 roku wspólnie z żoną założył Stowarzyszenie Osób z Dysfunkcją Wzroku i Ich Rodzin, które prężnie działa do dziś, zrzeszając wielu członków z opiekunami i rodzinami. W ten sposób realizuje wiele programów na rzecz poprawy jakości życia i edukacji niewidomych niedowidzących z terenu Polski i Ukrainy.

Emil Rokicki (Warszawa) został laureatem w kategorii „Sport”. Jest osobą bardzo ambitną, uparcie dążącą do celu. Jako zawodnik Reprezentacji Polski Rugby na Wózkach brał udział m.in. w międzynarodowym turnieju Rugby na Wózkach w Hiszpanii (luty 2024), gdzie wraz z drużyną zajął 2. miejsce, a w Mistrzostwach Europy Dywizji A we Francji (luty 2022), uzyskując 8. miejsce. Obecnie przygotowuje się do Mistrzostw Europy Dywizji B, które odbędą się w Finlandii (październik 2024). Jako zawodnik drużyny Rugby na Wózkach Four Kings Warszawa bierze udział w turniejach Międzynarodowych Mistrzostw Polski, gdzie wraz z drużyną co roku zajmuje wysokie miejsca w rankingu (w 2023 – 5. miejsce, w 2022 – 2. miejsce), turnieju Mazovia Cup (w 2023 – 2. miejsce).

W dziedzinie „Kultura i Sztuka” nagrodzony został Marek Krauss (Legionowo)– Urodził się z porażeniem mózgowym. W malarstwie stworzył własny, łatwo rozpoznawalny styl o charakterystycznej kresce i śmiałych zestawieniach barwnych. Namalował blisko 3000 obrazów zaprezentowanych na ponad 80 wystawach. Jest pierwszym polskim artystą, którego obraz Portret Właściciela Drukarni został wydrukowany na kurierskim znaczku pocztowym w Islandii.

Oleg Nowak (Warszawa) – zwycięzca w kategorii „Życie Zawodowe” – to lekarz flebolog i – jak określa – prawie specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej. W 2011 roku jako pierwsza osoba poruszająca się na wózku rozpoczął studia na kierunku lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Tytuł lekarza uzyskał w 2017, a następnie po ukończeniu stażu podyplomowego rozpoczął specjalizację z radiologii i diagnostyki obrazowej. Jako flebolog pracujący w Doppler Instytut – Warszawski Instytut Naczyniowy specjalizuje się w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, wykorzystując małoinwazyjne metody, takie jak wewnątrznaczyniowa ablacja laserowa oraz miniflebektomia. Jego głównymi obszarami zainteresowania jako radiologa jest obrazowanie mięśniowo-szkieletowe. Od 2022 roku jest Pełnomocnikiem Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw lekarzy z niepełnosprawnościami. Aktywnie działa na rzecz poprawy jakości ich pracy.

Jerzy Jastrzębski (Legionowo) został laureatem w dziedzinie „Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami” – nauczyciel i pedagog specjalny. Działacz na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Prezes fundacji „Promień Słońca”. Marzy o tym, aby zapewnić osobom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym najlepszą edukację, pracę i mieszkanie chronione.

W kategorii „Dobry Start” laureatem został Tomasz Jaszczur (Warszawa) – pracownik Fundacji Leny Grochowskiej. Człowiek z talentem i pasją muzyczną. Odważnie i aktywnie podejmuje się uczestnictwa w projektach lokalnych całkiem charytatywnie, inspirując innych i obalając stereotypy oraz mity o osobach w spektrum autyzmu. Uczestnik programu Autentyczni TVN, indywidualny artysta w spektrum autyzmu.