Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

Radomskie

Festiwal Kapel i Zespołów Ludowych w Starej Błotnicy

niedziela, 16 czerwca 2024 20:10 / Autor: Radosław Mizera
Festiwal Kapel i Zespołów Ludowych w Starej Błotnicy
Radosław Mizera

- Nie wyobrażamy sobie muzyki ludowej bez pobożności maryjnej - mówili uczestnicy Festiwalu Kapel i Zespołów Śpiewaczych, który odbył się 16 czerwca w Starej Błotnicy. Od wieków znajduje się tam sanktuarium maryjnego, w którym jest czczona Matka Boża Pocieszenia.

Festiwal rozpoczął się od Mszy świętej, której przewodniczył o. Kamil Szustak, proboszcz parafii, kustosz sanktuarium i przeor klasztoru paulinów w Starej Błotnicy. Po liturgii zakonnik przyznał, że festiwal jest nawiązaniem do pobożności maryjnej. - Żeby to zrozumieć, trzeba przyjechać do naszej gminy i zobaczyć ludzi, którzy śpiewają nabożeństwa ku czci Matki Bożej. Każdy się przekona, jak wiele kapliczek przydrożnych jest omodlonych przepięknym starym śpiewem, i ukształtowanych pobożnością maryjną. Przecież dogmaty kościelne zrodziły się z prostej wiary ludzi. Dlatego cieszę się, że festiwal rozpoczyna się od Mszy świętej – powiedział o. Szustak.

Do Starej Błotnicy przyjechał m.in. Zespół Śpiewaczy Powiślacy, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Solcu nad Wisłą. – Nie wyobrażamy sobie muzyki ludowej bez pobożności maryjnej. Jesteśmy narodem chrześcijańskim. Staramy się w maju kultywować tradycję śpiewania majówek przy kapliczkach i krzyżach przydrożnych. To jest nasza tradycja, to jest Polska właśnie. Dlatego muzyka ludowa, i kult maryjny są ze sobą połączone – powiedziała Mariola Kolenda.

Organizatorem festiwalu było Stowarzyszenie Kobiety dla Starej Błotnicy. Jego szefowa Marta Pietrzak podkreśla, że kultura na wsi powinna cały czas się rozwijać. – Trzeba pokazywać młodemu pokoleniu dorobek artystyczny naszych przodków. W naszym przypadku to wszystko dzieje się u boku Matki Bożej Pocieszenia – powiedziała M. Pietrzak.

– Zaczynaliśmy od kilku zespołów biorących udział w naszym przeglądzie, dzisiaj jest ich 20. To piękne świadectwo osób, które kochają muzykę ludową. Wymowne, że nasz festiwal rozpoczynamy od celebracji Mszy świętej. Zresztą nasze sanktuarium jest skarbem tej ziemi – dodał wójt gminy Marcin Kozdrach

W czasie festiwalu można było posłuchać tradycyjnej muzyki, przyśpiewek i piosenek regionalnych.