Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Teresa od Jezusa, doktor Kościoła
Dziś jest: Wtorek, 15 października 2024

Opoczno

Opoczyński folklor na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

czwartek, 04 lipca 2024 14:56 / Autor: Marcin Prejs
Opoczyński folklor na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego
Fot. Marcin Prejs | Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Są już na niej m.in.: tradycje flisackie na Dunajcu w Pieninach, procesja Bożego Ciała w Łowiczu czy pochód Lajkonika. Na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego kraju wpisany został także opoczyński folklor.

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego do niedawne zawierała 93 wpisy. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowało o powiększeniu jej o cztery kolejne pozycje. Wspólnie z obchodami Dnia Hutnika i tradycjami hutniczymi, Pochodem Gwarkowskim w Tarnowskich Górach oraz wycinanką świętokrzyską znalazły się na niej także tradycje kulturowe regionu opoczyńskiego. Wniosek w tej sprawie złożyło Muzeum Regionalne w Opocznie. – To dla nas ogromna nobilitacja – mówi dyrektor Adam Grabowski. Jak wyjaśnia, lista stanowi zbiór elementów kultury ludowej, które poprzez wpis wyróżnione zostały na tle innych w całym kraju. Dokumentują one żywe tradycje, zwyczaje i umiejętności przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Muzeum wnioskowało o wpisanie na listę: gwary, tradycji muzycznych, dorocznych zwyczajów, obrzędów i świat, stroju opoczyńskiego, tkactwa, hafciarstwa, wycinankarstwa, bibułkarstwa i plastyki obrzędowej, rzeźbiarstwa, a także życia społecznego. Przekrój jest więc bardzo duży, bo i osób zajmujących się opoczyńską kulturą ludową nie brakuje.

Jak mówi dyrektor Adam Grabowski wpisanie na listę to oprócz nobilitacji także zobowiązanie do dalszego pielęgnowania opoczyńskiej tradycji ludowej.

Dlatego w najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych warsztatów etnograficznych, wydarzeń muzycznych, wydawnictw czy konkursów na plastykę zdobniczo-obrzędową.