Mazowsze
Mazowsze regionalne liderem wzrostu PKB!
Dobre wieści dla mieszkańców Mazowsza regionalnego. Z ostatnich danych GUS wynika, że w 2022 r. to właśnie na Mazowszu regionalnym nastąpił najszybszy w Polsce wzrost PKB na jednego mieszkańca – aż o 22,3 proc.
Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące produktu krajowego brutto[1] w poszczególnych regionach w 2022 r. Wynika z nich, że Mazowsze regionalne (czyli województwo mazowieckie bez stolicy i 9 okolicznych powiatów) jest liderem wzrostu PKB na jednego mieszkańca. W porównaniu z 2021 r. PKB wzrosło na tym terenie aż o 22,3 proc. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, to dowód na szybki wzrost gospodarczy na tym terenie. – Zwykle mówimy, że to Warszawa szybko się rozwija, ale jak pokazują ostatnie dane GUS, to Mazowsze regionalne, czyli właśnie ta część naszego regionu bez Warszawy, rozwija się najszybciej. To ogromna zasługa przedsiębiorców pracujących na tym terenie, ale także naszej polityki zrównoważonego rozwoju całego województwa. Widzimy, że przynosi ona wymierne efekty.
Z danych GUS za 2022 r. wynika, że największy udział w PKB na jednego mieszkańca ma niezmiennie region Warszawski stołeczny, w którym jest wytwarzane aż 17,6 proc. polskiego PKB rocznie. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się Śląsk (12,1 proc.) i Wielkopolska (9,8 proc.). Region Mazowiecki regionalny uplasował się na ósmym miejscu z wynikiem 5,5 proc. Co ciekawe, to właśnie na tym terenie w 2022 r. nastąpił największy wzrost PKB – aż o 22,3 proc.
Dr Marcin Wajda, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, zwraca uwagę, że samorząd województwa od lat wspiera równomierny rozwój całego Mazowsza. – To zarówno środki z budżetu województwa mazowieckiego, jak i fundusze europejskie. Zarząd województwa mazowieckiego zarządza programem o wartości ponad 2 miliardów euro. Dodatkowo dzięki staraniom samorządu województwa Mazowsze regionalne jest objęte wsparciem z Programu Polska Wschodnia.
Od 2018 r., dzięki staraniom władz samorządu województwa mazowieckiego, Mazowsze jest statystycznie podzielone na dwa regiony: region Warszawski stołeczny – obejmujący Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami: legionowskim, mińskim, nowodworskim, otwockim, wołomińskim, grodziskim, piaseczyńskim, pruszkowskim i warszawskim zachodnim oraz region Mazowiecki regionalny – obejmujący pozostałą część województwa mazowieckiego. Dzięki temu działaniu oba statystyczne regiony Mazowsza mogą nadal korzystać z funduszy unijnych.
Info: UMWM.