Radomskie
Leśnicy podsumowali akcję "Choinka 24"
6 przypadków kradzieży stwierdzono w ramach działań, których celem było przeciwdziałanie nielegalnemu pozyskaniu choinek oraz stroiszu – gałęzi drzew iglastych, a także kłusownictwu.
Edyta Nowicka, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państowych w Radomiu poinformowała, że działania były prowadzone przede wszystkim na terenach szczególnie narażonych na występowanie kradzieży, m.in. tam, gdzie rosną drzewostany jodłowe. Oprócz terenów leśnych, kontrola obejmowała także stoiska handlowe oferujące do sprzedaży naturalne choinki i stroiki. Sprzedający musieli wykazać legalność ich pochodzenia, przedstawiając asygnatę – dokument wydany przez leśników, lub inny dowód uczciwego pozyskania czy zakupu drzewek i gałęzi, w przypadku plantacji „nieleśnych”. Straż leśna uczestniczyła w 147 interwencjach. Zadania te wykonywano we współpracy z terenowymi jednostkami policji i straży miejskich.
- Tendencja do kradzieży stroiszu utrzymuje się niemal cały rok. Jest on wykorzystywany nie tylko do robienia stroików i innych ozdób świątecznych, ale też na wieńce. Uwaga straży leśnej zwrócona była także na rośliny, które mogą być pozyskiwane nielegalnie w związku z tworzeniem ozdobnych dekoracji „wianków” i ostatnio bardzo popularnych aranżacji w typie „las w słoiku”, w których używane są różne gatunki mchów. Wiele z nich objętych jest ochroną gatunkową - mówi Edyta Nowicka:
W czasie tegorocznej akcji "Choinka" na terenie strażnicy leśni nałożyli 12 mandatów karnych na kwotę 1 600 zł, dokonali 61 wylegitymowań oraz odnotowali przeprowadzenie 14 interwencji określonych jako inne. Przeprowadzono 20 kontroli podmiotów gospodarczych w zakresie legalności pochodzenia tzw. innych produktów leśnych. Nie odnotowano zdarzeń niebezpiecznych oraz przypadków kłusownictwa.