
Radomskie
Pomnik ku czci Polaków, którzy ratowali Żydów


W Ciepielowie odsłonięto pomnik poświęcony Polakom ratującym Żydów w czasie drugiej wojny światowej. Modlitwę przy monumencie odmówił ks. Marek Adamczyk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.
Prezydent Polski Andrzej Duda w swoim przemówieniu podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pomnika. Wyraził nadzieję, że goście z innych krajów, którzy będą przebywać w Ciepielowie, dowiedzą się, że w Polsce w czasie wojny, za ukrywanie Żydów, groziła kara śmierci.
Burmistrz Ciepielowa Artur Szewczyk mówił z kolei, że dla mieszkańców uroczystość jest wydarzeniem historycznym, które na zawsze zostanie w sercach i pamięci.
Głos zabrała także Agnieszka Stępień z domu Kowalskich, która jest wnuczką Jana Kowalskiego, jedynego, który ocalał z mordów dokonanych przez Niemców.
Z kolei Karol Nawrocki, prezes IPN dodał, że miłosierdzie, wartości chrześcijańskie, miłość do drugiego człowieka sprawiły, że Polacy byli gotowi do pomocy Żydom w czasie II wojny światowej i byli gotowi za miłość i miłosierdzie oddawać swoje życie.
Idea budowy pomnika w Ciepielowie narodziła się w 50. rocznicę niemieckiej zbrodni. 6 grudnia 1992 roku premier Waldemar Pawlak i ambasador Izraela Miron Gordon wmurowali w Ciepielowie kamień węgielny, jednak inicjatywa nie miała ciągu dalszego. W roku 2009 prezydent Lech Kaczyński przyznał zamordowanym przez Niemców za ukrywanie Żydów rodzinom Kowalskich, Obuchiewiczów, Kosiorów i Skoczylasów pośmiertnie Krzyże Orderu Odrodzenia Polski, a rodzinom ofiar wręczyli je na premierze filmu „Historia Kowalskich” Maria Kaczyńska oraz szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak. 6 grudnia 2017 roku zawiązał się ponad 30. osobowy Komitet Budowy Pomnika Polaków Ratujących Żydów w Ciepielowie. W 2023 roku Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, odpowiadając na apel przedstawicieli Komitetu, podjęło współpracę z Urzędem Miasta Ciepielów i ogłosiło konkurs na projekt pomnika Polaków ratujących Żydów w Ciepielowie. Autorem zwycięskiej koncepcji został artysta rzeźbiarz Marek Dryniak. Na mocy zawartego porozumienia samorząd sfinansował fundament i zagospodarowanie placu, IPN pokrył koszty dokumentacji projektowej i wykonania upamiętnienia.
6 grudnia 1942 roku Niemcy zamordowali łącznie 30 Polaków, w tym 19 dzieci oraz co najmniej 2 ukrywanych Żydów. Po wojnie żaden ze sprawców tych mordów nie został pociągnięty do odpowiedzialności karnej.











