REGION
Pamiętają o żołnierzach AK
niedziela, 17 maj 2015 19:23 / Autor: Marcin Prejs

Marcin Prejs
Przy pomniku w Kowalowie zakończyły się powiatowe obchody Dnia Pamięci o Armii Krajowej. Połączone zostały one z 25-leciem istnienia opoczyńskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK.
Uroczystości w Kowalowie otworzyła Msza święta. Po niej program artystyczny zaprezentowała białaczowska młodzież. Był również czas na okolicznościowe przemówienia i podziękowanie za działalność opoczyńskiego koła ŚZŻAK. Z okazji jubileuszu jego prezes major Bernard Kłodawski otrzymał z rąk starosty opoczyńskiego Józefa Roga płytkę z wizerunkiem Matki Boskiej Hetmanki. Jak wyjaśnia starosta, pierwotnie pomnik w Kowalowie powstał z myślą o upamiętnieniu żołnierzy oddziału "Błysk". - Z czasem jednak idea rozszerzyła się. Dziś upamiętniamy w tym miejscu również innych żołnierzy, którzy walczyli w czasie wojny na terenie naszego powiatu - mówi Józef Róg. W uroczystościach w Kowalowie jak co roku biorą udział świadkowie wydarzeń sprzed lat. W tym roku przyjechał tu m.in. Stanisław Ślifirski "Jastrząb", który walczył w oddziale "Henryka" w 25 pułku piechoty AK. Został ranny w Petrykozach w czasie ataku na pociąg, którym wracali z frontu lotnicy niemieccy. Po wojnie przez wiele lat organizował spotkania AK-owców w Sobieniu. - To dla mnie szczególne uroczystości. Kiedy tu przyjeżdżam, wracają wojenne wspomnienia. Jak choćby to z Petrykóz, kiedy zostałem rannny - mówił. Jak wyjaśnia, cały czas ma kontakt z żyjącymi jeszcze kolegami z czasów wojny. - Niestety, można ich policzyć już tylko na palcach jednej ręki - dodaje. Uroczystości w Kowalowie zakończył apel pamięci i salwa honorowa w wykonaniu 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa. Nie zabrakło także składania wieńców pod pomnikiem. Po zakończeniu uroczystości uczestnicy obchodów mogli spróbować żołnierskiej grochówki. Uroczystości przy pomniku w Kowalowie wspólnie z powiatem opoczyńskim zorganizowali: ŚZŻAK koło w Opocznie i gmina Białaczów.
CZYTAJ DALEJ
Ostatni dzwonek w Kraśnicy
26 czerwca 2026, 17:43
Upały szkodzą uprawom
26 czerwca 2026, 13:14
Jubileusz Towarzystwa Przyjaciół Drzewicy
25 czerwca 2026, 15:34
Mieszkaniec Gowarczowa walczy z czerniakiem
25 czerwca 2026, 15:32
Summer Job po raz czwarty
24 czerwca 2026, 15:23
Konkursy o zabytkach rozstrzygnięte
23 czerwca 2026, 16:12
Termomodernizacja szkoły, świetlic i oczyszczalni
22 czerwca 2026, 17:48
Koneccy policjanci rozpoczęli sezon w Sielpi
19 czerwca 2026, 15:30
Umowy podpisane. Czas na realizację
17 czerwca 2026, 15:43
Umowy na wsparcie prac przy zabytkach
15 czerwca 2026, 16:57
Piłkarze Ceramiki Opoczno zakończyli sezon
15 czerwca 2026, 17:57
Szkoła w Poświętnem ma swój sztandar
12 czerwca 2026, 17:28
NAJNOWSZE
1
Ostatni dzwonek w Kraśnicy
2
Diecezja radomska pomoże poszkodowanym w wyniku...
3
Kwadrans dla Pasterza (26 czerwca 2026)
4
Upały szkodzą uprawom
5
Radom oddał hołd bohaterom Czerwca '76
6
Diabetycy będą pielgrzymować
7
Kapsuła Czasu wmurowana w centrum Radomia!
8
Jubileusz Towarzystwa Przyjaciół Drzewicy



