Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 19 sierpnia - św. Sykstus III, papież
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Jedyne takie miejsce w diecezji radomskiej

Diecezja Radomska

Jedyne takie miejsce w diecezji radomskiej

02 sierpień 2019 / Tekst

Parafia w Wielkiej Woli-Paradyżu świętuje 100-lecie istnienia, choć historia tego miejsca jest dużo starsza i jest związana z pobytem bernardynów. Od ponad trzech wieków do sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego oraz Krwi Zbawiciela przybywają rzesze wiernych i pielgrzymów. Zakończenie Roku Jubileuszowego odbędzie się 24 listopada.

Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera/Radio Plus Radom

- Kult Chrystusa Cierniem Koronowanego jest bardzo żywy. Cieszymy się, że przez okrągły rok przybywają do nas pielgrzymi. Od lat podtrzymujemy to duchowe dziedzictwo – powiedział ks. Adam Myszkowski, proboszcz i kustosz:

Dodaje, że parafia ma wyjątkowo dużo odpustów w ciągu roku, które pozostały po bernardynach. Dwudniowy odpust jest obchodzony w Zielone Świątki a 13 czerwca na św. Antoniego, 2 sierpnia na Matkę Bożą Anielską, 6 sierpnia na Przemienienie Pańskie i 4 października na św. Franciszka z Asyżu.

Początki parafii i klasztoru sięgają drugiej połowy XVII wieku. W Wielki Piątek, 8 kwietnia 1678 roku, na obrazie dostrzeżono krople krwi na obliczu Jezusa Chrystusa. - 28 lat temu, kiedy przyszedłem do parafii zastałem tradycję, że po każdej mszy świętej na tygodniu i w niedzielę odmawiana jest Litania do Krwi Chrystusowej. I właśnie ten kult przyczynił się do tego, że trzeci ordynariusz radomski bp Zygmunt Zimowski do tytułu Chrystusa Cierniem Koronowanego dodał jeszcze jedno wezwanie, czyli Krwi Zbawiciela – opowiada ks. Myszkowski.

Pod koniec siedemnastego stulecia do ówczesnej Woli Daleszowskiej przybyli bernardyni. W tym czasie wybudowano drewnianą świątynię, w której umieszczono obraz. Wizerunek Chrystusa Cierniem Koronowanego pochodzi z I połowy XVII w. Jest to dzieło olejne na płótnie przyklejonym do deski. W XVIII wieku Kościół oficjalnie uznał obraz za łaskami słynący. W tym samym okresie rozpoczęto budowę murowanego kościoła i klasztoru. Świątynia uważana jest za jedną z piękniejszych barokowych budowali sakralnych. Po powstaniu styczniowym nastąpiła kasata klasztoru. W 1919 roku parafię erygował bp. Marian Ryx, ordynariusz sandomierski.

Ks. Adam Myszkowski powiedział, że od wielu lat sanktuaryjny kościół się remontowany. - Na chwilę obecną zakończyliśmy prace remontowe placu maryjnego, który znajduje się przy naszej świątyni. Wiele prac konserwatorskich, w tym obrazu przeprowadzono w latach 70-tych i 90-tych XX wieku.

Od 13 lat parafia organizuje koncerty muzyki organowej i poważnej. Przy okazji zbierane są fundusze na dalsze prace konserwatorskie.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4