Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: 25 sierpnia - św. Ludwik IX, król
Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Nauka o Polsce w Jedlni-Letnisku

Radio Plus Radom

Nauka o Polsce w Jedlni-Letnisku

05 sierpień 2019 / Tekst

Z ukraińskich Rudek i Kołomyi do Jedlni-Letniska. Licząca około trzydziestu osób grupa Ukraińców pochodzenia polskiego spędza tydzień wakacji w Jedlni-Letnisko. 

Nauka o Polsce w Jedlni-Letnisku
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Do Polski przyjechali w ubiegły poniedziałek, a wizyta odbyła się w ramach projektu dofinansowanego z budżetu państwa. Około trzydziestu osób - dzieci i młodzież wraz z opiekunami - z ukraińskich parafii Wniebowzięcia NMP w Rudkach i św. Ignacego Loyoli w Kołomyi zwiedzało Jedlnię-Letnisko oraz okolice, poznawało historię i kulturę Polski, odpoczywało korzystając z gościnności gminy i parafii. Część z gości ma polskie korzenie, niektórzy dopiero zapoznają się z Polską. Dzięki wsparciu parafii i gminy Jedlnia-Letnisko udało się zorganizować pobyt i atrakcje dla gości zza wschodniej granicy, ale również zadbać o kwestie organizacyjne: od transportu po noclegi. 

W programie trwającej ponad tydzień wizyty znalazły się m.in wizyta w Królewskich Źródłach, jedleńskim Urzędzie Gminy czy Muzeum Wsi Radomskiej, ale również wspólne obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. To również czas na nawiązywanie relacji - między parafiami w Rudkach i Kołomyi, ale przede wszystkim między gośćmi z Ukrainy, a gospodarzami - mieszkańcami Jedlni-Letniska. Jest ona możliwa dzięki noclegom - goszczący w Polsce Ukraińcy mieszkają w domach gospodarzy. Dzieci i młodzież doceniają gościnność i otwartość Polaków, nie ukrywają również, że do Polski przyjechali, by poznawać język, historię i kulturę swoich przodków. 

Okazuje się, że nie jest to jednorazowa wizyta. Grupa z parafii w Rudkach, Jedlnię-Letnisko odwiedza już po raz trzeci. Goście z Kołomyi są tu po raz pierwszy. Kontakty nie urywają się jednak wraz z wyjazdem dzieci i młodzieży na Ukrainę. Gospodarze i goście kontaktują się za pośrednictwem mediów społecznościowych, nie ma bariery jeśli chodzi o pomaganie. Ukraińcy nie boją się prosić Polaków o pomoc, natomiast Polacy chętnie i cyklicznie wspierają braci z Ukrainy.  

W tym roku po tygodniowym pobycie w Jedlni-Letnisku licząca około trzydziestu osób grupa wyruszy z grupą nr 13 na pieszą pielgrzymkę diecezji radomskiej na Jasną Górę. 

O wrażeniach z wizyty, potrzebie utrzymywania relacji na linii Jedlnia-Letnisko-Rudki oraz Jedlnia-Letnisko-Kołomyja, a także o tym, jak smakuje dziczyzna i własnej roboty chleb rozmawialiśmy w poniedziałek, 5 sierpnia w audycji "Gmina Jedlnia-Letnisko na fali". Jej gośćmi byli: Alina Czajkowska i Bogdan Kupczyński z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudkach oraz pochodzący z diecezji radomskiej ks. Michał Machnio, który posługuje w parafii św. Ignacego Loyoli w Kołomyi. Całości rozmowy wysłuchać można tutaj: 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4