Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: 25 sierpnia - św. Ludwik IX, król
Radio Plus Radom /REGION/Czy ROF ma rację bytu?

Informacje z regionu

Czy ROF ma rację bytu?

12 sierpień 2019 / Tekst

To strata pieniędzy czy wręcz przeciwnie - szansa na duże unijne środki? Trzy lata temu, 12 sierpnia 2016 roku zarejestrowane zostało Stowarzyszenie Radomskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Czy ROF ma rację bytu?
fot. http://stowarzyszenierof.pl

Stowarzyszenie skupia 13 gmin powiatu radomskiego, gminę Orońsko, gminę miasto Radom i powiat radomski. Celem struktury jest: "wspieranie idei samorządności lokalnej, ochrona wspólnych interesów, wymiana doświadczeń, promocja osiągnięć oraz koordynacja wspólnych przedsięwzięć i inwestycji".  - Połączenie sił ma służyć szerszemu działaniu miasta z gminami. Wiąże się to ze wspólnymi działaniami transportowymi, rewitalizacyjnymi i ochrony środowiska. W ramach tych działań będzie można korzystać ze wszystkich programów operacyjnych - mówił jeszcze przed powstaniem stowarzyszenia pełnomocnik Prezydenta Radomia ds. wdrażania strategii ROF Włodzimierz Konecki.

Jak do tej pory najbardziej widocznym działaniem Stowarzyszenia ROF-u jest zakup i zamontowanie 50 czujników powietrza. Dzięki nim za pomocą komputera z dostępem do internetu można sprawdzić czy warto wychodzić na spacer. Odczyty jakości powietrza są publikowane na stronie www.map.airly.eu.  I to wydaje się, że byłoby na tyle. Na stronie internetowej stowarzyszenierof.pl można jeszcze zapoznać się z szeregiem opracowań, w tym strategią ROF-u.

Warto zauważyć, że 4 lata temu Rzeszów i 12 okolicznych samorządów zawiązało Stowarzyszenie Rzeszowski Obszar Funkcjonalny - https://rof.org.pl. Stowarzyszenie realizuje kilkanaście projektów. Na tzw. projekt parasolowy pozyskało ponad 35 mln zł. Uruchomionych zostanie 2 796 instalacji fotowoltaicznych dla gospodarstw domowych na terenie tamtejszego ROF-u. Stowarzyszenie ma jednak szerszą rolę. Przede wszystkim zarządza instrumentem Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.

Natomiast nasze lokalne stowarzyszenie ROF po trzech latach kurczy się. W lipcu radni powiatu radomskiego upoważnili zarząd do wystąpienia ze struktur. Powiat jest rozczarowany nieskutecznością Stowarzyszenia ROF-u. - ROF po pierwsze miał wspierać szpitale w zakresie dostosowania ich do wymogów rozporządzenia ministerstwa zdrowia, czyli nie tylko w zakupie sprzętu, ale przede wszystkim w przebudowie, modernizacji i dużych inwestycjach. To się nie wydarzyło. Kolejnym wyzwaniem były plany budowy ścieżek rowerowych na terenie powiatu radomskiego. Został wykonany plan - 100 km, trzy główne trasy. Znowu Radomski Obszar Funkcjonalny w tym zakresie nie był nam do niczego potrzebny. Trzecia kwestia to budowa zbiorników retencyjnych. Były takie plany, aby m.in. na Radomce i w innych miejscach powstały takie zbiorniki i wtedy też ROF miał być instrumentem, dzięki któremu uda się pozyskać środki na te wspólne działania. W żadnym z tych zakresów ROF nie był potrzebny. Niestety to ROF-owi potrzebne są samorządy po to, by płacić składki - mówi o przyczynach wystąpienia powiatu ze stowarzyszenia starosta radomski Waldemar Trelka. Powiat radomski płaci co roku na ten cel 25 tys. zł.

Prezesem Stowarzyszenia ROF-u jest prezydent Radomia Radosław Witkowski. Jego zdaniem stowarzyszenie spełnia swoje zadania. - Przede wszystkim to poprawa atrakcyjności inwestycyjnej i warunków prowadzenia działalności gospodarczej na obszarze działania stowarzyszenia, ale także poprawa funkcjonalności systemu transportowego, a także poprawa stanu środowiska przyrodniczego ROF-u. Na tym terenie udało nam się umieścić kilkadziesiąt czujek, które na bieżąco monitorują stan powietrza.

Radosław Witkowski z nadzieją patrzy na przyszłą perspektywę unijną. - Komisja Europejska wysyła jednoznaczne sygnały, że związki jednostek samorządu terytorialnego, związki gmin będą mogły bezpośrednio ubiegać się o dofinansowanie w Brukseli bez udziału jednostek pośredniczących czy to na poziomie krajowym jak ministerstwo czy na poziomie samorządu wojewódzkiego jak Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Tu musimy być przygotowani - mówi prezydent.

 

A jakie zdanie mają inni samorządowcy? Dariusz Wołczyński, wójt gminy Przytyk czeka na rozwój sytuacji. - Ostatnio radni pytają mnie i zastanawiają się, czy jest sens istnienia w tym podmiocie. Trudna jest to decyzja, bo na tę chwilę gmina Przytyk nie skorzystała w żaden sposób z obecności w ROF-ie, ale mam nadzieję, że w przyszłości, może w nowej perspektywie unijnej pojawią się jakieś środki, z których mieszkańcy gminy Przytyk będą zadowoleni.

 

Z kolei wójt Wolanowa Ewa Markowska Bzducha stawia przed stowarzyszeniem konkretny problem. - Chodzi dokładnie o 180 metrów drogi, łączącej ul. Małcużyńskiego w Radomiu z drogą powiatową, która przebiega przez Franciszków, Podlesie na terenie mojej gminy. Droga służy mieszkańcom gminy jak i Radomia, a wspomniany odcinek położony jest na terenie Radomia. Zwróciłam się do władz miasta z prośbą o wybudowanie tego odcinka, ponieważ przy przebudowie ul. Małcużyńskiego pominięto tych 180 m. Dla mnie stanowisko w odniesieniu do tej sprawy będzie sprawdzianem skuteczności czy celowości istnienia Radomskiego obszaru Funkcjonalnego.

 

Członkiem zarządu Stowarzyszenia ROF-u jest wójt gminy Jedlnia-Letnisko Piotr Leśnowolski. - Będę się starał, żeby wszystkie samorządy, które należą do ROF-u zyskały coś, przynajmniej odzyskały opłacane składki. Najbliższe tygodnie, miesiące pokażą, co możemy zyskać należąc do Radomskiego Obszaru Funkcjonalnego. Są takie zadania, które są wspólne dla Radomia i szczególnie gmin przylegających do Radomia - mówi wójt. Piotr Leśnowolski zauważa, że w najbliższym czasie podniesiony zostanie z pewnością temat wysokości składek. Gmina Jedlnia-Letnisko płaci corocznie ponad 12 tys. zł (zgodnie z regułą - ok. złotówki od mieszkańca). Składki nie są jednak egzekwowane od każdej gminy.

 

17 lipca nastąpiła zmiana na funkcji dyrektora biura Stowarzyszenia ROF-u. Obecnie jest nim Karol Michalec.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4